2014’te Hangi Hisse Senetleri Kazandırır?

2014-kazandiracak-hisse-senetleri

2013 yılında döviz ve emtia piyasasında meydana gelen sert dalgalanmalar nedeniyle yatırımcılar hisse senetlerine yöneldi. Hisse senetlerinin istikrarlı ilerlemesi sonrasında da 2013 yılının en çok kazandıran yatırım aracı hisse senetleri oldu. Özellikle Avrupa ve ABD hisse senetlerinin boğa piyasasında 5. yıllarını girmeleri ile yatırımcıların tercihleri hisse senetleri oldu.

Uzmanların ve ünlü fon yöneticilerinin tavsiyelerine göre de hisse senetleri şu an ki durumumuz göz önüne alındığı zaman en kazançlı yatırım araçlarını oluşturuyor. Altın fiyatlarının sert düşmesi, döviz kuru müdahaleleri ve spekülasyonları gibi istikrarı bozucu gelişmelerin yaşanması nedeniyle yatırımcılar da en güvenli olarak uzun vadeli hisse senedi yatırımını tercih ettiler. Uzmanlara göre de borsa piyasası en yüksek kazancı uzun vadeli hisse senedi yatırımı yapan yatırımcılarına sunuyor ve sunacak.

2013 yılında rekor seviyelere yükselen ABD hisse senetleri uzmanlara göre yine yatırımcılarına iyi olanaklar sunuyor. Birçok ünlü fon yöneticisinin yatırımcılara yol göstermek amacıyla yaptıkları konuşmalar, yayınladıkları yazılar ve yatırım kılavuzları göz önünde bulundurulduğu zaman 2014 yılı için öngörülerinde en düşük fiyatlara sahip olan ve hızlı büyüyen şirketlerin, yavaş ama güçlü adımlar atan şirketlerin hisse senetleri yer alıyor. Bu uzmanların birleştikleri ortak nokta ise Warren Buffett’ın da söylediği gibi uzun vadeli hisse senedi yatırımının daha başarılı sonuçlar vermesidir.

Dünyaca bilinen hisse senetlerinden olan PepsiCo, Volkswagen ve Jones Lang LaSelle hisse senetleri, ülkemiz yatırımcıları tarafından da bilinen hisse senetleridir. Birçok ünlü ve başarılı fon yöneticisinin önerileri arasında bu 3 şirkete ait hisse senetleri yer alıyor. Genel olarak sektörlere baktığımız da ise gıda, sağlık, seyahat, telekomünikasyon, enerji ve perakende sektörünün günümüzün popüler sektörleri oldukları görülüyor. Fon yöneticilerinin tavsiyeleri arasında da bu sektörlere ait olan hisse senetleri yer alıyor.

Başarılı ve ünlü fon yöneticilerinin bazılarının tavsiyelerinden kısaca bahsedecek olursak;

  • Don Yacktman adlı ünlü fon yöneticisi Türkiye’de de bilinen PepsiCo hisse senetleri için riski sevmeyen yatırımcılara uygun olduğunu söylüyor. Bu tarz dev şirketlerin hisse senetlerini alıp uzun vadeli olarak yatırım yapıldığı zaman hem riskin minimum düzeyde olacağını hem de yüksek kazançların elde edilebileceğini belirtiyor. PepsiCo’nun hem temettü hem de hisse alımı yapan hissedarlarına % 4 – 5 getirileri nakit olarak ödediğinden bahsediliyor. Yacktman’a göre bu tarz hisse senetleri yatırımcılarına stres yaşamadan para kazanabilecekleri yatırımı sunuyor.
  • Brian MacMahon isimli fon yöneticisi ise telekomünikasyon şirketlerinin son 10 yıllık dönemde yüksek oranda kar getiren ve popülerleşen hisse senetlerine sahip olduklarını belirtiyor. Telekomünikasyonda dünya devi olan China Mobile isimli şirketin hisse senetlerinin yıllık bazda % 4,3 oranında getiri sağladığını ve son 5 yılda % 6 oranında büyüdüğünü söylüyor. İleriye dönük olarak yatırım yapılmasını tavsiye ediyor ve bir örnek de veriyor. China Mobile şirketinin yatırımcılarına, henüz yaygınlaşmadan önce 4G teknolojisine yatırım yapmaları konusunda yaptığı girişimler nedeniyle kötü izlenim veren hisse senetlerinin şu an kazandırmaya başladığını ve 2015 yılında kar oranının 4 katına çıkacağından bahsediyor.
  • Franks Sustersic isimli fon yöneticisi ise sağlık ve gıda sektörünün hiçbir zaman ölmeyen, yavaş büyüyen şirketler kategorisinde artık yer almadığını söyleyen bir fon yöneticisi. Sağlık ve gıda şirketlerinin küçük görünen ama yüksek getiriler sağlayan şirketler olduğundan bahsediyor. 2014 yılı için gıda ve sağlık alanında yeni popüler hisse senetlerinin ise beslenme destekleri, vitamin ve diyet ürünlerinin satıldığı perakende sektörüne ait şirketlerin hisse senetleri olduğunu belirtiyor. Gıda ve sağlık hisse senetleri için Sustersic “ekonominin nasıl seyrettiğine bakmaksızın büyüyen hisse senetleri bulmaya bayılıyorum” diyor.
  • Jim Moffett isimli fon yöneticisi ise ülkemizde de sevilen ve popüler olan Alman otomobil devi Volkswagen şirketinin hisselerini öneriyor. Moffett’in genel olarak izlediği yol ise hisse senedi olmaktan çıkmış varlıklara yönelmek. Bu stratejisi ile yapmış olduğu işlemler gözlendiğinde ise son 10 yılda % 9.3 oranında getiri elde ettiği görülüyor. Otomobil sektörünün hisse senetlerinin Avrupa’da meydana gelen ekonomik durgunluğun bir yansıması olduğunu ama bu durumun değişmeye başladığını belirtiyor. Modüler üretim sistemlerine geçiş ile şirket giderlerinin minimum düzeye çekilmesi sayesinde de 2014 yılında otomobil sektöründe pozitif gelişmelerin yaşanacağını belirtiyor. Volkswagen şirketinin gelecek yıl, BMW ve Daimler şirketlerine yetişeceğini belirtiyor.

Ünlü fon yöneticilerinin görüşleri genel olarak bu belirttiğimiz sektörlerde toplanıyor ve uzun vadeli yatırımların her zaman daha yüksek getiri sağladığından bahsediyor. Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi arttırarak borsada güvenli, riskleri az ve gelecekte popülerlik kazanacak olan şirketlerin hisselerine uzun vadeli yatırımlar yapabilirsiniz. Borsa nasıl oynanır, nasıl kazanç elde edilir sorularınız ile ilgili daha önceden bilgiler vermiştik. Bu bilgilere ulaşmak için burayı tıklayın!

NOT: Bu yazı herhangi bir yatırım danışmanlığı niteliği taşımaktadır. Yalnızca bu yazı aracılığı ile bir yatırıma başlanmaması ve yatırım kararı alınmaması önerilir.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir