Acemi Yatırımcıların Borsada Yapması Gerekenler

Borsayı duymayan yoktur diye düşünüyorum. Hemen her yerde karşınıza çıkan piyasa, birikimlerinizi online değerlendirmek için iyi bir yol. Bu yolda atacağınız adımları, kendinizden emin olarak gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Karşınıza çıkacak zorluklar, taşlar, çukurlar elbette ki olacaktır. Önemli olan bunların üstesinden gelmek ve nasıl hareket edeceğinizi bilmektir. Bunun için de belli bir zamana ve birikime ihtiyacınız vardır. Deneyim kazandıkça işlemlerinizde daha başarılı olursunuz. Ama profesyonel yatırımcı olmak için ilk başlangıç önemlidir. Yani binanın temelini sağlam atarsanız zirve de o kadar sağlam olur. O zaman borsaya yeni başlıyorsanız, temelinizi nasıl atabileceğinize hep birlikte bakalım.

Borsadan Korkmamayı Öğrenmek

Borsa hakkındaki aldığınız en sık duyum, kaybedenler olmuştur, eminim. Bu durum da ‘borsada oynayan batıyor’ düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Aslında durum hiç de düşündüğünüz ya da duyduğunuz gibi değildir. Borsa gerekliliklerinin yapılmadığı zaman korkulması gereken bir piyasadır. Eğer siz borsaya girerken kendinizi hazırlamış ve gerekliliklerini yapmayı kafanıza koymuşsanız, başarısızlıklar değil başarılar sizinle olur. Bu yüzden borsanın amacını ve ne olduğunu bilmelisiniz.

Piyasaya girmeden önce yatırım yapıyor olmanızın bilincini, kendinizde oluşturmalısınız. Borsada kazanmak için psikolojinin önemi hakkında bilgi edinmeli ve bu yönde hareket etmelisiniz. Piyasayı oyun olarak görürseniz, işlemlerinizde eksiklikler olabilir. Oyun değil ticaret olarak görmelisiniz. Yatırımlarınızın internet üzerinden olması, işlemlerinizde ticaret yapmadığınız düşüncesini getirmesin. Çünkü piyasada kendi paranızla alım ve satımlar yapıyorsunuz.

Borsayı Bilerek İlerlemek

Borsa işlemlerinizin başarısı için yapmanız gereken ilk şey piyasayı tanımaktır. Eğer piyasayı tanımadan işlemlerinize başlarsanız gerçekleşecek her türlü olumsuz sonuca hazırlıklı olmalısınız. Çünkü mutlaka eksiklikleriniz olur. Tabiri caizse inşaatınızda tuğlalardan birini unutursunuz ve üstüne koyacağınız tuğlaların dengesinde sıkıntı olur. Sonucunda da yıkılma tehlikesi vardır. Borsayı da bunun gibi düşünürsek işlemlerinizi sırasıyla, tam olarak gerçekleştirmelisiniz.

Başlangıç olarak borsanın eğitimlerini almalısınız. Borsada yatırım hesabı açmak için aracı kurumlar ile anlaşma yapmanız gereklidir. Bu kurumun yasal ve güvenli olması önemlidir. Bu sebepten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenmiş ve belge verilmiş bir kurum seçersiniz. Kurumların eğitimler yönünde seçenekleri mevcuttur. Bunları kullanarak piyasayı tanıyabilirsiniz. Uzmanlar tarafından hazırlanmış kitapları aracı kurumlar belli avantajlarla size sunabiliyor. Ya da düzenlenen seminerler ve webinar eğitimleri bulunuyor.

Aracı kurumların en güzel ve etkili eğitim modeli ise demo hesaplardır. Demo hesaplara ücretsiz sahip olabiliyorsunuz. Kurum üzerinden ücretsiz bir deneme hesabı açar ve içerisinde bulunan sanal paralar ile işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Borsayı tanırken deneyimler kazanırsınız. Hatta acemiliğinizi bu hesaplarda işlemler yaparken üzerinizden atabilirsiniz. Böylelikle borsanın gerçek piyasasında işlemler yaparken daha bilgili ve tecrübeli olursunuz.

Borsada İşlem Yapacağınız Teminatı Seçmek

Acemi yatırımcıların borsada teminatlarının boyutları da önemlidir. Birikimlerinizin hepsini yatırmamanız ya da hepsiyle aynı anda işlem yapmamanız gereklidir. Öncelikle borsada işlem yapacağınız tutarı uzun süreli olarak unutacağınız ve hiçbir gelir planınıza almayacağınız için miktarı belirlerken dikkat etmeniz gereklidir. Yatırım hesabınıza bu miktarı aktardıktan sonra unutmalısınız. Kişisel gelir düzenlemenizi yapacağınız taraf bu şekildedir.

Piyasa içerisinde ise teminatınızı tek yatırıma aracına kullanmamanız önemlidir. Borsanın riskli bir yapısı vardır. Bu riskleri azaltmak için önlemler almak gereklidir. İşte bir araca yatırım yaptığınızda risklerin hepsini bunun üzerine yüklemiş oluyorsunuz. Bunun yerine dönem dönem alımlar yapmak ya da portföy oluşturmak daha doğru olur. Borsanın içerisinde bulunan çeşitli araçlardan bu seçiminizi yapabilirsiniz. Böylelikle riskler konusunda daha dikkatli davranmış olursunuz.

Borsaya Hoş Geldiniz

Borsada işlem yapacağınız aracı kurumun öneminden bahsetmiştik. Borsada aracı kurum nasıl seçilir ile ilgili ayrıntı bilgi edinmekte fayda vardır. Biz de kısaca bahsedelim. Güvenli ve yasal olması gereklidir. Bunun için de SPK’nın verdiği belgeler size yardımcı olabilir. Hesabınızı açarak işlemleri yapacağınız kurumun bu belgelerini sorgulamanız gereklidir. Bunun yanında size sunduğu avantajlarda önem kazanır. Borsada her işleminizde aracı kurum sizden ücret alacağı için size özel indirimleri olabilir. Ya da farklı seçenekler sunabilir. Bunların kontrolünü de yapmanız önemlidir.

Yatırım hesabınız açıldıktan sonra işlemleriniz aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilir. Siz alım ve satım kararlarınızı verdiğinizde, kurumunuza iletirisiniz. Borsanın şekil ve kural yapısı farklı olduğu için aracı kurum da buna uygun olarak düzenler ve sizin adınıza piyasaya iletilir. Emir toplama zamanı bittikten sonra işlemleriniz eşleştirilir ve oluşturulmuş olur. İşlemler açılış, gün ortası ve kapanış olarak gerçekleşir. İşlemlerinizi yaparken borsanın saat uygulamalarına dikkat etmeniz ve kaçırmamanız gereklidir.

Borsada Neye Yatırım Yapıyorsunuz?

Yatırımlarınızı oluştururken öncelikli olarak kendinize bir araç seçmelisiniz. Borsada işlem gören yatırım araçlarını tercih etmenin incelikleri hakkında bilgiler edinmelisiniz. Amaçlarınıza ve stratejilerinize uygun, işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz araçlar seçmelisiniz. Sonrasında bunlar hakkında araştırmalar yapmalısınız. Biliyorsunuz ki piyasada fiyatlar dalgalı bir yapıya sahiptir. Bunu sağlayan ise piyasada bulunan katılımcılardır. Oluşan olaylar karşısında kendilerince yorumlar yaparak, alım ve satım işlemleri yaparlar. Bunun sonucunda da arz ve talep ile fiyatlar oluşur.

Piyasa katılımcılarını araçlar üzerindeki düşüncelerini etkileyecek makro ve mikro etkileri araştırmalısınız. Mikro olarak baktığımızda, yatırım aracının özel etki alanlarını bilmeli ve kararlarınızı ona göre vermelisiniz. Diğer yandan makro olaylar ise tüm yatırım araçları üzerinde etkili olan faktörlerdir. Bu faktörleri detaylı olarak araştırmanız ve takip etmeniz gereklidir. Böylelikle dalgalı yapıdaki fiyatların trend yönlerini belirleyebilirsiniz.

Borsada İşlemlere Başlıyorsunuz

Borsa eğitimlerinizi tamamladınız, güvenli bir yatırım hesabınız var, teminatınızı nasıl yöneteceğiniz hakkında bilgi edindiniz ve yatırım araçlarının etkilerini de araştırdınız. Bu durumda pozisyonlarınızı oluşturabilirsiniz. Yatırım araçlarının araştırdığınız etkilerini analizler üzerinde kullanarak, fiyatların yönleri hakkında yorumlar yaparsınız. Sonrasında yatırım araçlarınızın üzerinde kendinize uygun stratejiler ve planlamalar ile işlemlerinizi oluşturursunuz.

İşlemlerinizi gerçekleştirirken planladığınız vade sürelerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Borsada kısa vadeli yatırımların riski, uzun vadeli yatırımların riskine göre daha fazladır. Genelde profesyonel insanlar kısa vadeli yatırımları tercih ederler. Yeni başlayanlar ve piyasada fazla deneyimi olmayan yatırımcılar uzun vadeli işlemler yapmaları önerilir. Sonrasında borsa takibi nasıl yapılır öğrenerek, işlemlerinizde takipler gerçekleştirmeli ve araştırmalarınızı bırakmamalısınız. Böylelikle yatırımlarınızın başarı şansı yükselecektir.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir