Yeni Yatırımcılar için Borsa Nedir?

Yeni Yatırımcılar için Borsa Nedir?Birikimlerinizi güvenli bir şekilde değerlendirdiğiniz, belirli kurallara göre işleyen kurumsal piyasalara borsa denir. Borsalar, kendi kurallarına sahip organize piyasalardır. Kıymetli evraklar ve madenlerle ticari alım – satım işlemleri yapılmaktadır. Siz bir yatırımcı olarak paranızı hesabınıza yatırırsınız ve istediğiniz yatırım beklentisine göre portföyünüzü oluşturursunuz. Daha sonra aldığınız “al – sat” sinyallerine göre yatırımınızı yaparsınız ve para kazanırsınız.

Borsanın en resmi ve genel tanımı; ticarete konu olan mal ve kıymetli evrakların alım – satım işleminin yapıldığı kurumsal piyasadır. Ticarete konu olan mallara, emtialar; kıymetli evraklara ise hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları söz konusu olur. Alım – satım işlemleri, arz – talep ilişkisine göre aracı kurum faaliyetleriyle gerçekleşir. Arz-talep dengesine göre değişiklik gösteren fiyatlar için alım veya satış emri vererek yatırımınızı gerçekleştirirsiniz.

Siz istediğiniz miktarda teminatla borsaya giriş yapar ve istediğiniz yatırım aracıyla işleminizi yapabilirsiniz. Bu aşamada en çok merak edilen konulardan birisi, borsaya ne kadar para yatırmak gerektiğidir. Ama bunun hiçbir önemi yoktur; yalnızca bir hisse senedinin bedeli ödeyerek bile borsaya giriş yapabilirsiniz. Önemli olan ne kadar para yatırarak ne kadar para kazanmak istediğinize karar vermektir. Bu doğrultuda kendinize bir yol belirler ve yatırımınızı yaparsınız.

Borsa İşlemleri Nasıl Gerçekleşir? buradan Öğrenebilirsiniz!

Borsada bireysel ve kurumsal yatırımcılar, istedikleri gibi işlem yapabilirler. Borsaya emirlerinizin iletilebilmesi için bir aracı kuruma ihtiyacınız vardır. Aracı kurumun yasal bir şirket olmasına dikkat etmelisiniz. Yasal bir aracı kurumla veya banka ile anlaşarak, gerekli evrakları imzalamalı ve kendinize bir yatırım hesabı açtırmalısınız. Yatırım hesabınızı açtırdıktan sonra dilediğiniz miktarda parayı hesabınıza yatırmalı ve stratejilerinize göre işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Disiplinli bir şekilde ilerlediğiniz sürece borsadan düzenli bir kazanç elde etmiş olursunuz.

Borsa Nedir Anlamak

Borsa Nedir AnlamakBorsa piyasasında yatırım yaparak para kazanmak istiyorsanız, işleyişi iyi bir şekilde anlamanız gerekiyor. İşlemlerin nasıl gerçekleştiğini, piyasanın para kazanmanız için nasıl aracılık ettiğini, yatırım araçlarını, arz-talep ilişkisini ve emirleri tam olarak anlamınız gerekmektedir. Elbette tüm bunları anlayabilmeniz için borsa nedir anlamanız gerekmektedir.

Borsa Nasıl Oynanır Öğrenmek için Tıklayın!

Borsada alım emrinizi verebilmeniz için satış emri veren başka yatırımcıların olması gerekiyor. Yani sizin alım yapabilmeniz için başka birisi o yatırım aracını satıyor olmalıdır. İşlemler ancak bu şekilde gerçekleşmektedir. Arz – talep ilişkisi kurulmadan bir yatırımın gerçekleşmesi borsada mümkün değildir. Birbirini karşılayan emirler olduğu zaman da, işleminiz gerçekleşir ve sonucunda ya kazanır, ya da kaybedersiniz.

Borsada Para Nasıl Kazanılır?

Borsada Para Nasıl Kazanılır?Borsada para kazanabilmeniz için başarılı sonuçlanan bir işlem yapmalısınız. Başarılı işlemleri ise iyi bir bilgi ve deneyim, piyasa takibi, analizler, piyasa yorumu sonucunda yapabilirsiniz. Ayrıca para kazanma noktasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, kendi stratejilerinizle ilerlemenizdir. Borsada işlem yapma amacınızı karşılayan teknikler geliştirmelisiniz. Bu stratejileri, tüyo olarak bir başkasından almak yerine kendiniz üretmelisiniz.

Borsada Kazanmak için İzlemeniz Gereken Yollar için Tıklayın!

Para kazanmanın en temel mantığı, düşük fiyattan alıp, yüksek fiyattan satmaktır. Fiyatların neden düştüğünü ve ne zaman yükseleceğini bilmeniz gerekiyor. Bunun için de iyi bir piyasa takipçisi olmalısınız. Fiyatı düşük bir hisse senedinin, birkaç ay sonra değerleneceğini analizler çerçevesinde öngörebilirsiniz. Bu hisse senedini satın aldığınızda ve beklentiniz gerçekleştiğinde, alım – satım farkı nedeniyle para kazanmış olursunuz.

Borsadan para kazanmak, işleyişin temelini anladığınız zaman oldukça kolaydır. Bilgi, deneyim sahibi olmanız, kendi stratejilerinizle istikrarlı bir şekilde ilerlemeniz ve piyasaları takip etmeniz başarıyı getirecektir.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir