Borsa Piyasası İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Borsa Piyasası İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?Borsada yapılan alım – satım işlemlerinin en basit mantığı; fiyatlar düşükken satın almak ve fiyatlar yükseldiğinde satmaktır. Bu şekilde alım – satım fiyat farklılığından kar edilmiş olur. Elbette bu aşamada belli bir sistem işlemektedir. Bu sistemi anlayabilmek ve kazançlı yatırım işlemleri gerçekleştirebilmek için iyi bir bilginiz olması da gereklidir.

Borsa piyasası işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini öğrenmek için ücretli veya ücretsiz eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda internette yayın yapan bloglardan da bilgi edinebilirsiniz. Sanal para ile işlem yapmayı mümkün kılan işlem platformları yardımıyla da alım – satım işlemlerinin mantığını kolayca kavrayabilirsiniz.

Borsada işlem yapmaya başlamak için öncelikle bir yatırımcı olmanız gerekiyor. Bir aracı kurumla anlaşmalı, gerekli işlemleri yerine getirmeli ve yatırım hesabı oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz yatırım hesabına para yatırdıktan sonra işlemlerinize, bilgi ve deneyiminiz çerçevesinde bir portföy oluşturarak başlayabilirsiniz. Borsaya başlangıç aşamasında en çok sorulan sorulardan birisi borsaya ne kadar para yatırmak gerektiğidir. Bu sorunun cevabı ise oldukça nettir. Borsaya kaç parayla girdiğiniz önemli değildir; önemli olan borsaya ne kadar yatırarak ne kadar kazanmak istediğiniz bilmek, amaçlarınızı bilmektedir. Borsada var olma amaçlarınızı da belirledikten sonra işlemlerinize başlayarak para kazanabilirsiniz.

Alım – satım işlemlerinin gerçekleşmesi, arz ve talebin karşılaşmasıyla olmaktadır. Yani sizin almak istediğiniz bir ortamda, satmak isteyenler de olmalıdır. Sizin alım emrinizi karşılayan bir satış emri olduğunda da işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. İşlemin gerçekleşmesinden 2 gün sonra da para ve yatırım araçları hesabınıza işlenecektir.

Bu noktada bilmeniz gereken her fiyat aralığından alım – satım yapılmamasıdır. Bir hisse senedinin 5000 ile 10000 arası fiyat aralığına sahip olduğunu düşünecek olursak; fiyatların 100’er liralık aralıklarla değiştiği biliniyor. Yani siz alım yapmak istediğiniz zaman 7010 liradan al emri veremezsiniz. 7000 veya 7100 liradan emir verebilirsiniz. Ayrıca bu fiyatlar 1 seansa en fazla % 10 değişim gösterirler. Yani 7000 liradan aldığını bir hisse senedini diğer gün 14000 liradan satıyorum diyemezsiniz. Bu sistem aşırı dalgalanmayı önlemek için oluşturulan bir marj sistemidir. Bu şekilde de taban ve tavan fiyatları oluşmaktadır.

Sizin 7000 liradan verdiğiniz alım emrini karşılayan 7000 liralık satış emri ile işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Eğer yoksa işleminiz bekletilir veya siz beklemek istemezseniz emrinizi güncelleyerek alımınızı gerçekleştirebilirsiniz. 7000 liradan işlemiz gerçekleştikten sonra aralık değişir ve 7000 – 7100 aralığı, 6900 – 7000 olur. Bu şekilde de borsada en iyi alış ve satış emirleri yan yana söylenerek piyasa durumu tanımlanmış olur. Bir A hissesinin durumu sorulduğunda da 6900 – 7000 cevabı verilerek durum açıklanmış olur. Bu 6900’den alıcı, 7000’den satıcı buluyor demektir.

Her yatırımcı kendine özgü alım – satım politikası geliştirmelidir ve işlem stratejileri çerçevesinde yatırımlarını gerçekleştirmelidir. Unutmayın; başkalarının izledikleri yoldan gitmek veya tüyolara göre işlem yapmak kazanmak yerine kaybetmenize neden olacaktır!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir