Borsa Risklerinden Nasıl Uzaklaşılır?

Borsa Risklerinden Nasıl Uzaklaşılır?Borsada birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar var olan riskleri kabul etmişlerdir. Ama zaten para kazanmak için de risk almak gerekir. Kazanma ve kaybetmelerin sıklıkla yaşandığı piyasada başarılı olmak için yapmanız gereken en önemli şey piyasayı detaylı olarak öğrenmek, mantığını kavramaktır. Bu sayede zarara uğramadan, yatırımlarınızın sonucunda yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Peki, riskleri önlemek için ne yapmalısınız, gelin hep birlikte bakalım:

”Uzun Vadede Yatırım Planı Oluşturmalısınız”

Borsalar yapıları gereği spekülasyon ve manipülasyondan etkilenmektedir. Bu nedenle kâr edileceğinden emin olunan pozisyondan bile zarar edilebilmektedir. Bu yüzden kısa vadede yapılan işlemler oldukça risklidir. Çünkü fiyatlar belli başlı olaylara değil, birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Kontrolün sağlanması için profesyonellerin seviyesinde olmanız gerekir.

”Piyasada Var Olan Emirleri Pozisyonunuza Eklemelisiniz”

Borsada riskleri bir nebze olsun azaltmak için mevcut pozisyonunuzda emir türlerine yer vermelisiniz. Verilen emirler sayesinde zarar ve kârınızı sınırlandırabilirsiniz. Böylelikle beklediğinizden daha fazla zarar etmekten kurtulurken, kârınızı değişen fiyatlara karşı koruyabilirsiniz.

”Yatırım Araçlarının Özellikleri Çok İyi Bilmelisiniz”

Piyasada hisse senetleri, tahviller, bonolar, yatırım fonları, borsa endeksleri, ticarete konu olan altın, bakır, petrol, buğday gibi enstrümanlar ve dövizler işlem görmektedir. Hepsinin fiyatları aynı olaylara bağlı olarak farklı yönde değişme göstermektedir. Bu nedenle özelliklerini bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan satım yapılarak kâr elde edilir. Hangi seviyelerden işlem yapacağınıza karar vermelisiniz. Özellikle dip ve tepe noktalarından uzak durmalısınız. Bu noktalar fiyatların sert iniş çıkış yaşadığı yerlerdir. Bu yüzden risklidir.

”Piyasa Takibi Yapmalısınız”

Borsada işlem gören yatırım araçları fiyatları arz ve talep mantığına göre hareketlilik göstermektedir. Ülkelerde gelişen ekonomik, siyasi değişimlerin, makro ve mikro veriler içinde yer alan göstergelerin etkisi oldukça fazladır. Olumlu olumsuz olarak meydana gelmiş her türlü olay doğrudan araçların fiyatlarına etki eder. Bu nedenle hem yurt içi hem de yurt dışındaki yaşanan gelişmelerin takibini yapmalısınız. Bu sayede enstrümanların değerlerinin ne yönde değişeceğini anlayabilirsiniz. Buna göre karşınıza çıkabilecek riskleri kolaylıkla önleyebilirsiniz.

”Borsayı Bilmelisiniz”

Borsa oldukça ucu açık bir kavramdır. Aslında yukarıda bahsetmiş olduğum maddelerin mantığını kavramak için borsayı detaylı olarak bilmeniz yeterlidir. İşleyişi nasıldır, alım – satım emri ne zaman verilir, hangi zamanlarda işlem yapılırsa daha çok kâr elde edilir, yatırım araçlarının fiyatlarına etki eden faktörler nelerdir, analizler nasıl uygulanır ve yorumlanır gibi en temel bilinmesi gereken soruların cevaplarını net bir şekilde yanıtlamanız gerekir. Mantığını kavradığınızda ve kendi stratejileriniz doğrultusunda hareket ettiğinizde kolayca kazanç elde etmeniz mümkündür. Borsada kullanılacak özel yatırım stratejileri sayesinde tüm riskleri etkisiz hale getirebilirsiniz.

”Deneyim Kazanmalısınız”

Borsada tecrübeli olmanız oldukça önemlidir. Çünkü biliyorsunuz ki topun yükselmesi için sağlam yere çarpması gerekir. Borsada da başarılı olmak için de yapılan hatalar azaltılmalıdır. Kazanılan tecrübeler sayesinde büyük oranda hatalar en aza kadar indirilmektedir. Bunun için illa gerçek hesapta işlem yapmanıza gerek yok. Geliştirilen demo hesap aracılığıyla kendinize ait yatırım stratejilerini deneme yanılma yöntemi ile oluşturmanız mümkündür. Böylelikle yaptığınız işlemler sonucunda riskleri önlemek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Borsa deneyimi nasıl kazanılır hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada riskten uzaklaşmak için piyasa bilginizin ve deneyimizin sağlam olması gerekir. Bu konuda kendinizi geliştirebileceğiniz kitapları, dergileri okumalısınız. Aynı zamanda uzmanların günlük analizlerini takip etmelisiniz. Aracı kurumlarının eğitim hizmetlerinden yararlanmalısınız. Özellikle yatırımcılar için bulunmaz olan demo hesaplarda tecrübe sahibi olmalısınız. Böylece riskleri minimum hale getirerek, maximum kazanç elde edebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir