Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsa Takibi Nasıl Yapılır?Herkesin birden fazla hayali olmasına rağmen ortak olan tek hayalimiz çok paramızın olmasıdır. Bunun için tasarruf yapmamız şart olmuştur. Yapılan tasarruflar ile isteklerimizin birçoğunu karşılamamaktadır. Bu yüzden, birikimlerin değerlendirilmesi gerekir. Bu kapsamda, finans piyasalarının içinde yer alan borsalarda, birikimlerinizi güvenilir bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Borsada paralarınızı değerlendirmek istediğinizde, piyasa bilgisi ve deneyimi en önemli konudur. Kesinlikle piyasaya giriş yapmadan önce, borsanın mantığını anlamanız gerekir. Zaten mantık kapıldıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Bilgi ve deneyim kavramlarına yardımcı bir o kadar da önemli yere sahip olan borsa takibi avantajlı pozisyonları yakalamanıza yardımcı olmaktadır. Piyasa takibi yapmadan borsadan kazanç elde etmeniz mümkün değildir.

Hisse senetleri, tahviller, bono, emtialar, dövizler, borsa endeksleri borsanın yatırorım araçlarıdır. Bu araçların fiyatları devamlı olarak değişmeye uğramaktadır. Bu yüzden, piyasa takibi yapılarak, ileri tarihte meydana gelecek fiyatlar tahmin edilmektedir. Yani, işlemler rastgele, içinden gelen hissiyata göre yapılmamaktadır. Çünkü, borsa oyun veya kumar yeri değildir. Bu yüzden şans faktörünün yerine bilgi ve deneyime sahip olmanız sizi başarıya yakınlaştırmaktadır.

Tahvil Nedir, Yatırımı Nasıl Yapılır?
Öğrenmek için Tıklayınız!

Peki, borsa takibi nasıl ve nerede yapılır, bakalım:

Temel analizin yardımcı araçları arasında yer alan borsa takibi günümüzde internet aracılığıyla hızlı ve etkili olarak yapılmaktadır. İnternet bağlantılı bütün elektronik cihazlarından, Borsa İstanbul ve diğer finans sitelerinden birkaç dakika gecikmeli verilen verilere ulaşabilirsiniz. Eskiden olduğu gibi seans salonlarına gitmenize gerek yoktur. Böylece vaktinizi seans salonlarına giderek harcamamış olursunuz.

Borsa Nasıl ve Nereden Takip Edilir?
Öğrenmek için Tıklayınız!

Tüm dünyada meydana gelen her türlü olaylar (ekonomik, siyasi, savaş, felaket, ülkeler arası anlaşmazlık gibi), açıklanan makro veriler, şirket ve sektörün durumunu belirleyen unsurlar borsa takibi konularını oluşturmaktadır. Bu konuları sürekli olarak takip etmeniz gerekir. Gündeme gelen olaylar ile yatırım araçlarının fiyatları ne yönde etkilenecek bu belirlenmektedir. Bu da temel analizin konusudur. Borsanın kalbi olan analiz teknikleri ile piyasanın trend yönünü saptanabilmektedir.

Temel analiz gündem olaylarını takip eder ve elde edilen bilgiler teknik analiz yöntemlerinin sonucuna göre yorumlanır. Çıkan sonuca göre hareket edilir. Eğer, birikimlerinizi değerlendirmek istediğiniz yatırım aracı değer kazanacaksa bugünkü fiyatından alım işlemi yapılır. Değer kazandığında araca satış yönünde pozisyon açılır, bunun sonucunda kâr edilir. Böylece, borsanın mantığına göre hareket edilmiş olur. Düşük fiyattan alım, yüksek fiyatta satış yapılmış olur.

Borsada Alım – Satım Nasıl Yapılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Son olarak, borsa takibinin internet aracılığı ile hızlı şekilde yapılıyor olması, yatırımcılara çok büyük kolaylık sağlamıştır. Yatırım araçlarının fiyatları üzerine etki edecek durumların takibi yapılarak, olumsuz görülen durumlarda mevcut pozisyonunuza müdahale edebilirsiniz. Aynı şekilde, olumlu sinyaller aldığınızda direkt alım yönlü pozisyon oluşturabilirsiniz. Biliyorsunuz ki, borsadan kazanç elde etmek için portföyünüzün değer kazanacak araçlardan oluşması gerekir. Bu yüzden, profesyoneller gibi anlık takipler yaparak, düzenli kazanç elde edebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir