Borsa Yatırımcılarının Uzak Durması Gereken Davranışlar

Borsa Yatırımcılarının Uzak Durması Gereken Davranışlar

Borsa yatırımcılarının para kazanmak için bilmesi ve muhakkak öğrenmesi gereken konular vardır. Bu sayede piyasada kazanç sağlamak için nelerden uzak durulması gerektiği anlaşılırken ne yapılması gerektiği hakkında doğru öngörülerde bulunulur. Böylece de doğru adımlar atılarak beklentiler karşılanır. Bu kapsamda mutlaka iyi bir borsa eğitimine sahip olmalısınız. Piyasa hakkındaki ayrıntıları öğrenmelisiniz. Püf noktaları bildiğiniz sürece, kaçınılması gereken davranışları sergilemezsiniz. Böylelikle düşlediğiniz miktarda getirilere sahip olabilirsiniz.

Yatırımcıların borsadan beklentileri elbette ki para kazanmaktır. Bu kapsamda yatırılan paraların, oluşturulan işlem hacimlerinin ve yatırım yapılan araçların önemi büyüktür. Çünkü her aracı getirisi farklıdır. Kimi yüksek fiyat seviyelerine kadar çıkarken kiminin değerinde ciddi anlamda yükselişler yaşanmaz. Yaşansa dahi bu uzun vadeyi kapsar. Bu nedenle öncelikle beklentilerinizi karşılayacak enstrümanları belirlemelisiniz. Ardından umduğunuz getirileri elde edebilmek için pozisyona ne kadar para yatırmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Böylece doğru bir strateji ile hareket ederek, düşlediğiniz kazançlara ulaşabilirsiniz. Borsada batmadan geleceğinize sağlam adımlar atabilirsiniz. (Borsada Batmamak için bilinmesi gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz.)

Şimdi, borsa yatırımcılarının uzak durması gereken davranışlara bakalım.

Borsa Bilgisi Olmadan Piyasaya Giriş Yapmak

Sudan çıkmış balığa dönmek istemiyorsanız kesinlikle belli bir borsa bilgisine sahip olarak piyasaya giriş yapmalısınız. Çünkü piyasa hakkında bilginiz olmadan, deneyim kazanmadan başarılı olmanız düşük ihtimallidir. Bu nedenle ilk etapta borsa nedir sorusunun cevabını ayrıntılı olarak bilmeniz önemlidir. Sadece tanım olarak değil, kapsamlı bir şekilde bu sorunun yanıtını öğrenerek, başarılı olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Bunun için aracı kurumların borsa eğitimlerinden yararlanmalısınız. Kapsamlı olarak bilgiler edinmelisiniz. Temel ve teorik anlamda belli bir seviyeye gelirken deneyim anlamında da kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Sanal hesaplarda alıştırma yaparak bu konuların üstesinden gelebilirsiniz.

Borsa Deneyimi Kazanmadan Yatırıma Başlamak

Borsa deneyimi yaşadıkça bir sonraki işleminizde yaptığınız hataları tekrarlamazsınız. Elbette ki bunun için tüm her şeyi kontrol etmelisiniz. Neden – sonuç ilişkisi kurmalısınız. Nerelerde hata yaptığınızın farkında olmalısınız. Bu sayede ilerleyen günlerde başarılı yatırımcıların seviyelerine yükselebilirsiniz. Her işleminizin sonucundan kazanç sağlayabilir hale gelebilirsiniz. Bu konuda mutlaka deneme hesaplarının veya geliştirilen borsa oyunlarının yerinin ayrı olduğunu bilmelisiniz. Çünkü bu hesaplar gerçek hesapla aynıdır ve işlemler güncel değişen anlık fiyatlar üzerinden yapılır. Böylece gerçek piyasa koşulları altında işlem yapıyormuşsunuz gibi sanal paranın nasıl yönetilmesi gerektiğini anarsınız. Bu sayede gerçek hesaba geçtiğinizde birikimlerinizi doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Borsa Takibini Önemsemeden Hareket Etmek

Piyasa takipleri borsada başarılı olmanızı sağlayacak en büyük etkendir. Çünkü borsa araçlarının değeri anlık olarak gelişen ve değişen durumlara göre dalgalanır. Bu nedenle takipte bulunmak önemlidir. Bu anlamda aracı kurumlarının geliştirdikleri programların yanı sıra takipte bulunulması için uygulamalar da geliştirilmiştir. (Borsa nasıl ve nereden takip edilir sorusunun cevabı için tıklayın.) İstediğinizi seçerek piyasaları takip edebilirsiniz. Saniyeler iinde gelişen olayların araçlar üzerine yapacağı olumlu – olumsuz etkileri belirleyerek alım – satım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Elbette ki bunun için belli bir borsa tecrübenizin olması önemlidir. Bu tecrübeyi deneme hesapları ve borsa oyunları sayesinde kazanabilirsiniz. Böylelikle doğru adımları atarak yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Borsa Analizlerini Yorumlamayı Öğrenmemek

Borsada kazanç sağlamak istiyorsanız takip yaptığınız kadar, yatırım araçlarının değerini doğru tahmin etmeniz için analizleri yorumlamayı öğrenmeniz de gerekir. Çünkü analizler sayesinde enstrümanların değerinde hangi seviyelere kadar yükseliş ve düşüş yaşanacak öngörebilirsiniz. Bu nedene muhakkak analizler hakkında bilgiler edinmelisiniz. Fiyat grafikleri nasıl yorumlanır öğrenmelisiniz. Bunları en iyi aracı kurumların eğitimleri ve deneme hesapları sayesinde öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgilerin pratiğini sanal hesaplarda yaparak pratik kazanabilirsiniz. Böylelikle başarılı yatırımcılar gibi piyasaları takip edebilirsiniz. Fiyat seviyelerini doğru olarak yorumlayarak, anlık değişen trend üzerinden birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir