Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?

Borsada Alım Satım Nasıl Yapılır?Borsada, uzun vadede birikimlerinizi değerlendirebilir ve doğru alım satım işlemleriyle, büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Borsaya yatırdığınız paralarınız Takasbank nezdinde korunmaktadır. Yaptığınız bütün işlemler kayıt altında olduğu için, güvenilir bir piyasadır. Birikimlerinizi bilgi ve deneyimleriniz çerçevesinde değerlendirdiğiniz sürece, borsadan para kazanmanız mümkündür.

Borsada alım satım işlemi yapabilmek için öncelikle yatırım hesabınızın olması gerekiyor. Bunun için aracı kurumuna ihtiyacınız var, gerekli prosedürler uygulandıktan sonra, hesabınız aktif hale gelecektir. Hesabınıza para yatırıp, işlemlerinize başlayabilirsiniz. Büyük kazançlar elde etmek istiyorsanız piyasayı, işleyişini, yatırım araçlarının nelerden etkilendiğini çok iyi bilmeniz gerekiyor. İnternette araştırma yaparak, ekonomi kitapları okuyarak ve uzmanlardan yardım alarak piyasa hakkında bilgilere sahip olursunuz. Sanal parayla oynanan demo hesaptan faydalanarak kendinize göre strateji geliştirebilirsiniz.

Okuyunuz: Borsada Günlük Alımdan mı, Uzun Vadeli Alımdan mı Kar Edilir?

Borsada alım satım işlemleri nasıl yapılır konusunu detaylandırmak gerekirse:

Borsada işlemler, aracı kurumunuza ilettiğiniz emirler doğrultusunda yapılır. Alım işlemine talep emri, satış işlemine arz emri denir. Borsada oluşan fiyatlar arz ve talebe göre belirlenir. Örneğin siz halka arz edilen şirketlerin birinden hisse senedi almak istiyorsunuz, karşı taraftaki yatırımcıda sizin istediğiniz şirketin hisse senedini satmak istiyor. İşleminizin gerçekleşmesi için; aracı kurumunuza talep emri vermiş olmanız gerekir; karşı taraftaki yatırımcının da arz emri vermiş olması gerekir. Çünkü emirlerin birbirini karşılaması sonucunda işleminiz gerçekleşir.

Alım satım emirleri, hisse senetlerinin değerlerine göre değişmektedir. Alım ve satım yaparken düz hesap olması için 100 ve 100’ün katları üzerinden işlem yapılmaktadır. Örneğin; 1.000 ve 5.000 fiyat aralığına sahip olan senetleri almak istiyorsunuz. 1.040 liradan alım emri veremezsiniz, en az 1.100 liradan alım emri verebilirsiniz. Hisse senetleri, bir seans süresi içerisinde en fazla %10 aşağı ve yukarı hareket eder. Bu sistemle aşırı dalgalanmaların önüne geçilmiştir.

Seans sonunda 1500 lirayla işlemini kapatan hisse senedine, diğer seans saatleri içerisinde 3000 liradan satış emri veremezsiniz. Emir verseniz dahi sisteme işlenmemiş olduğunu görürsünüz. Belli kurallar dahilinde işlem yapılmaktadır.

Borsada hisse senedi işlemleri, limitli ve serbest fiyat üzerinden aracı kurumunuza emir vererek; alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fiyat aralığını siz belirliyorsunuz, aracı kurumunuz sizin yerinize işlemlerinizi gerçekleştiriyorsa bu limitli fiyat demektir. Örneğin; 2000 liradan hisse senedi al emri veriyorsunuz, şu tarihte de 2.500 liraya sat diyorsunuz.

Serbest fiyatta ise hisse senedinin alım satım fiyatını, aracı kurumunuza bırakıyorsunuz. Alım satım işlemleri BIST’te gerçekleşen fiyatlardan oluşmaktadır. Serbest fiyat işlemi yaptırmanız için aracı kurumunuza güveninizin tam olması gerekir, yoksa işler istediğiniz gibi gitmeyebilir.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir