Borsada Hisse Senedi İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsada Hisse Senedi İşlemleri Nasıl Yapılır?Borsada yatırım yapmak denildiği zaman hemen akla hisse senedi alıp – satmak gelir. Oysaki borsada işlem gören başka yatırım araçları da bulunmaktadır. Borsayı hisse senetleriyle anmamızın nedeni ise borsa binalarının hisse senetleri el değiştirmeye başlayınca kurulmasıdır. İlk hisse senedi işlemleri dünya deniz ticaretinin gelişim gösterdiği 15. yüzyılda ve kahvehane gibi yerlerde yapıldığı bilinmektedir.

Borsada genel olarak “kağıt alıp satmak” olarak nitelendirilen işlemler, birikimlerini değerlendirmek isteyen kişiler için en kazançlı yollardan birisidir. Birikimlerinizi borsada değerlendirmeye karar verdiğiniz zaman, bir banka veya arzı kurum üzerinden vadesiz yatırım hesabı oluşturarak işlemlere başlayabilirsiniz. Elbette işlemlere başlamak için öncelikle hangi hisse senedine yatırım yapmak istediğinizi de belirlemeniz gerekiyor.

Hangi hisse senetlerine yatırım yapacağınızı belirlemek için borsa ve hisse senedi piyasası hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Borsada nasıl yatırım yapılır, hangi hisse senetleri borsada işlem görür, fiyatları nasıl değişir gibi konularda bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekiyor. Bu bilgileri internetten edinebilirsiniz ve deneyim kazanmak için sanal parayla işlem yapılan demo hesap kullanabilirsiniz. İnternetten gerek aracı kurumların eğitimlerine katılarak gerekse uzmanların bilgilerini paylaştığı siteleri takip ederek bilgi edinmeniz mümkündür.

Bilgi ve deneyim sahibi olduktan sonra, ilgilendiğiniz sektörlere ait hisse senetleri için piyasa takibi ve analizler yapmanız hangi hisse senedini seçeceğiniz konusunda bilgi verecektir. İlgilendiğiniz veya hakkında fazla bilgi edindiğiniz sektörler, piyasa takibini kolaylaştırdığı gibi hangi hisse senedini seçmeniz gerektiği konusunda da faydalı olacaktır. Birçok uzman yatırımcı, ilgilendiğiniz alanlara ait hisselerle daha iyi bir yatırım deneyimi yaşayacağınızı tavsiye etmektedir.

Bir hisse senedi gelecekte değer kazanacaksa, o hisse senedinden para kazanmak demektir. Borsada değer kazanan yatırım araçlarından kar edilir ve bu nedenle yatırım yağmak istediğiniz hisse senedinin değer kazanacağını bilmeniz gerekiyor. Piyasa takibi ve analizler yaparak bir hisse senedinin değer kazanıp kazanmayacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Değer kazanacağı yönünde sinyaller alıyorsanız, o hisse senedini alarak değer kazandığında kar etmiş olursunuz.

Genel olarak borsaya ne kadar para yatırılması gerektiği konusunda sorular sorulmaktadır. Borsada ne kadar para yatıracağınız hiç önemli değildir ve yalnızca 1 hisse fiyatı kadar para yatırarak bile işlem yapmanız mümkündür. Önemli olan borsaya neden girdiğiniz, hangi yatırım araçlarından nasıl para kazanmak istediğiniz gibi sorulardır. Tüm bu konulara karar verdikten sonra istediğiniz kadar parayı borsaya yatırabilirsiniz.

Günümüzde internetten yapılan hisse senedi işlemleri sayesinde, eskiye göre çok daha iyi olanaklar altında işlemler gerçekleştirilmektedir. Gerek eğitim gerek piyasa takibi gerekse emirlerin verilmesi anlamında internetten yatırımın büyük bir faydası vardır. Her şeyden önce fazla vakit harcamadan işlemlerinizi kolayca internetten takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Kazançlı gördüğünüz pozisyonlarda alım yaparak anında karlı çıkabilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir