Borsada Kar Elde Etmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Ülkemizde yatırım piyasalarının arasında bulunan ve en eski tarihe sahip olan borsada herkes işlem yapmak ister. Fakat piyasanın kaybettiren bir özelliğe sahip olduğu düşüncesi ise yatırımcıları borsadan uzaklaştırmaktadır. Hâlbuki piyasaya doğru bir giriş yapar ve işlemlerinizde gereklilikleri sergilemek için girişimlerde bulunursanız, böyle olmadığını görebilirsiniz. Bu yüzden orsa yatırımcısı iseniz ya da yatırımcı adayıysanız, mutlaka piyasayı iyi bilmeli ve yatırımlarınıza önem vermelisiniz. İşlemlerinizi bu amaç ve düşünceyle gerçekleştirirseniz, sizde borsada kar elde eden kişilerden olursunuz. O zaman gelin hep birlikte neler yapabileceğinize bakalım.

Borsa İşlemleri için Aracı Kurum Seçimine Dikkat

Borsada bulunan yatırımcılar için biraz geç olsa da yeni yatırımcılara tavsiyemiz, işlemlerinizi gerçekleştirecek olan aracı kurumların seçimini iyi yapmalısınız. Borsada aracı kurum nasıl seçilir bu bağlamda öğrenmeniz gereken ilk konudur. Güvenli, işlemlerinize değer katacak ve size farklı seçenekler sunan kurumları tercih etmeniz gereklidir. Güvenli aracı kurumların listesine SPK’nın internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Böylelikle piyasada bulunan teminatlarınızın korunmasına öncülük etmiş olursunuz. Eğer piyasada bir aracı kurumunuz varsa siz de bu konuya dikkat etmeli ve SPK tarafından denetlenmemiş, sertifikalara sahip olmayan bir kurumla çalışıyorsanız hemen değiştirmelisiniz.

Aracı kurumların işlemleriniz için sunacağı çeşitli seçenekler ve piyasayı öğrenmeniz için gerekli olan eğitim modellerine dikkat edebilirsiniz. Böylelikle yapacağınız yatırımlara değer katılmış olur ve kayıplardan çok kazançlar elde edersiniz. Kendi amaçlarınıza ve işlem düşüncenize uygun olan bir kurum seçerek, borsa yatırımı için başarılı bir girişimde bulunmuş olursunuz.

Borsa Hakkında Ne kadar Bilginiz Var?

Borsada kaybeden yatırımcıların büyük çoğunluğu, piyasayı bilmediği ve bilinçsiz yatırımlar yaptığı için kaybeder. Aslında bunun önüne geçmek çok fazla vaktinizi almaz. Sadece biraz emek ister. Bu emeği ise elde edeceğiniz kazançları düşünerek daha verimli verebilirsiniz. Yani yapmanız gereken borsa öğrenmek için ne yapmalı bilmektir. Borsa eğitimleri için birçok modelle karşılaşabilirsiniz. Bir üst başlıkta bahsettiğimiz gibi aracı kurumların eğitim seçenekleri tercihiniz olabilir. Çoğu kurumun kendi bünyelerinde yatırım uzmanları vardır. Bu uzmanlar işlemlerinizde size yol gösterir ve kazanmanıza yardımcı olur.

Değerlendirebileceğiniz diğer seçenekler ise borsa okulu, borsa kitapları, eğitim videoları, makaleler ve seminerler olarak sıralanır. Sizin için hangisi daha mantıklı ise onu seçerek, borsanın bütün aşamaları hakkında eğitimler alabilirsiniz. Bizim size önerimiz bir eğitim modelini kullanmak yerine birkaç tane kullanmanızdır. Hem daha iyi pekiştirmiş olursunuz hem de farklı tarzlarda yatırım seçenekleri görmüş olursunuz. Böylelikle borsada yapacağınız işlemler için farklı stratejiler uygulayabilirsiniz.

Piyasada girmiş işlemlerinizi yapıyorsanız ve borsa hakkında bir eğitiminiz yoksa hala çok geç değildir. Piyasaya yeni girmiş gibi düşünerek, borsaya yeni girenler nasıl hareket etmeli araştırınız. Sonrasında hemen borsa eğitimleri alarak, analiz yöntemlerini, işlem seçeneklerini, riskleri ve riskleri azaltma yöntemlerini öğrenir, pozisyonlarınıza yön verir, sonraki yatırımlarınız için de daha avantajlı işlem yapma seçeneği elde edersiniz. Böylelikle piyasada bilinçli yatırımcı olarak işlemlerinize devam edersiniz.

Borsada Riskleri Bilmenin ve Engellemenin Önemi

Bildiğiniz üzere borsa riskli bir piyasadır. Zaten kaybetme durumunun olması, risklerinden kaynaklanır. Sadece borsa değil yatırım yapmak istediğiniz her piyasada riskler mevcuttur. Bu yüzden yatırımlarınızın geleceğinin parlak olmasını istiyorsanız, mutlaka riskleri bilmelisiniz. Borsada yatırım risklerinin neler olduğunu öğrenmelisiniz. Bu risklere baktığımızda en önemlisi fiyat riskidir. Borsada yatırım araçlarının fiyatları, katılımcıların yaptığı arz ve talep işlemlerine göre belirlenir. Bu yüzden fiyatlar birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu değişimleri önceden belirlemek ve yatırımlarınızı bu değişimlere göre oluşturmak borsanın mantığıdır.

Borsada yükselen fiyatlar üzerinden işlemlerinizi yaparsınız. Bunu belirlemek için ise yapmanız gereken öncelikle yatırım aracınızı iyi tanımaktır. Yatırım aracınızın fiziksel özelliklerini, etkilendiği faktörleri bilmeniz gereklidir. Bu bilgileriniz doğrultusunda yatırım aracınızın fiyatlara etki edeceği durumları araştırır ve yorumlarsınız. Bunları yorumlayabilmeniz ise analizleriniz ile mümkündür. Yani borsanın analizlerini bilmeli ve pozisyonlarınıza başlamadan önce gerçekleştirmelisiniz. Bunun için de analizleri iyi öğrenmeniz ve araştıracağınız konuları iyi bilmeniz gereklidir. İşlemlerinizi bu bilinçle yaparsanız, başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Riskleri azaltmanın başka seçenekleri de vardır. Bunların başında ise portföy oluşturma gelir. Borsada portföy nasıl oluşturulur öğrenerek, amacınıza ve beklentilerinize göre bir yatırım grubu oluşturursanız, pozisyonlarınızda bulunan kaybetme riskini azaltırsınız. Çünkü bir aracınızın fiyatında düşüş gerçekleştiğinde diğerlerinde yükseliş gerçekleşebilir. Bu durumda birbirleri arasında kazanç ikamesi gerçekleşir ve kaybetme riskinizi azaltabilirsiniz.

Borsada riskleri yönetmenin bir yolu da emir türleridir. Özellikle stop loss (zarar durdur) emrini pozisyonlarınızda kullanmanız önerilir. Bu emir türünden vazgeçmemeniz gereklidir. Oluşacak büyük kayıpların önüne geçmek için birebirdir. Bunun dışında da bulunan farklı emir türleri, pozisyonlarınızın geleceği için kendi amaçlarınıza göre şekillenmesini sağlar. Bu yüzden borsanın emir türlerini bilmeli ve işlemlerinizde kullanmalısınız.

Borsada Alım ve Satım Kararı Vermek

Daha önce de bahsettiğimiz gibi borsanın yükselen fiyatlarından kazanç sağlarsanız. Bu yüzden yükselecek araçları seçmek çok önemlidir. Seçiminizi ve analizlerinizi yaptıktan sonra belirlediğiniz fiyatlara göre alış işleminizi yaparsınız. Sonrasında yatırım araçlarınızın fiyatlarının neler olabileceği konusunda takip etmeniz gereklidir. Piyasada değişen anlık fiyatlar, araçların takibini önemli kılar. Hatta düzenli olarak işlemleriniz için analiz yöntemlerini uygulamalısınız.

İşlemlerinizde alım ve satım kararınızı vermeniz çok önemlidir. Bu kararların verilmesinde analizler önemli oluğu kadar borsada kullanılacak özel yatırım stratejileri de önemlidir. Uyguladığınız stratejilerde belli planlamalar yaptığınız için araçlarınız üzerinde daha kolay kararlar alırsınız. Öncelikle belirleyeceğiniz vade önem kazanır. Borsada uzun vadeli yatırımlar yapmak kısa vadeli yatırımlara göre daha az risklidir. Çünkü genelde uzun vadeli pozisyonların fiyatlarını kestirmek daha kolay olur. Kısa vadede hızlı değişimler gerçekleştiği için oldukça risklidir ve borsada yeterli tecrübeye sahip değilseniz bu şekilde işlem açmanız önerilmez.

Diğer yandan piyasanın trend noktalarını takip etmeniz ve buna göre alım satım kararı vermeniz gereklidir. Borsanın hangi eğilimlerde bulunduğunu anlayabilmek gereklidir. Ayı piyasasını yaşayan bir dönemde fiyatların genelde düşüş göstereceğini, boğa piyasası yaşanan bir dönemde de fiyatların genel olarak yükselişte olacağını bilmek gerekir. Bu dönemleri belirleyebilirseniz eğer işlemlerinizin kararını daha rahat verebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir