Borsada Kazanmak için Ne Yapmalı?

Borsada Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeli?Borsalarda para kazanmak için dikkat etmeniz gereken konular vardır. Öncelikle piyasayı oyun olarak görmemelisiniz. Çünkü birikimlerinizi yatırıyorsunuz. Dikkatsizliğiniz yüzünden bir anda paranızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle en küçük ayrıntıları gözünüzden kaçırmamalısınız. Başarının sırrı ayrıntılarda gizlidir. Öyleyse gelin hep birlikte borsada kazanmak için nelere dikkat edilmeli, bakalım:

Borsalarda ilk bakıldığında kazanmak da kaybetmek de eşit şansa sahip olduğu düşünülür. Şans kavramı pek de işe yaramamaktadır. Asıl olan bilgi ve deneyimdir. Başarılı borsacı olmak için her daim kendinizi geliştirmeniz, planlarınız doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Piyasaya kazanma hırsıyla girildiği için hiç kaybedilmeyecekmiş sanılır. Bu nedenle psikolojik olarak kendinizi hazır hissediyor musunuz, kayıpla karşılaştığınızda bu durum diğer işlemlerinizin sonucunu etkileyecek mi bilmeniz gerekir. borsaya girmeden öğrenilmesi gereken temel bilgiler nelerdir, öğrenmek için buraya tıklayın.

Borsada Kaybetmeyi Önlemek, Kazanmak için Ne Yapmalı?

Borsada Kaybetmemek için Ne Yapmalı?Psikolojik etkiler borsada başarılı olup olmama durumunuzu etkiler. Özellikle sabırsız, aceleci bir kişiliğe sahipseniz, piyasada istediğiniz sonuçları elde edememenizin oranı yüksektir. Bu nedenle sabırlı olmalısınız. Hele ki finans konusunda bilgiye sahip değilseniz, ilk başta temel bilgilerinizi sağlamlaştırmalısınız. Bunun için aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmanızı önerebiliriz. Uzmanlardan edindiğiniz bilgiler ufkunuzu açacaktır. Bu sayede riskleri nasıl yönetmeniz gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz.

Borsaların mantığı işlem gören yatırım araçlarını düşük fiyattan alarak, fiyatı yükselince satmaktır. Ancak bu şekilde kazançlı çıkılır. Fakat her yatırımcı bu durumun kontrolünü sağlayamaz. Bunun için yatırım araçlarının fiyatlarına etki eden faktörleri bilmeniz gerekir. Çünkü her durum araçlar üzerinde farklı etkiler yaratır. Kiminin değeri olumlu yönde artarken kiminin ki azalmaktadır. Genel itibariyle bakıldığında fiyatlar arz ve talep faktörlerine göre değişir. Bu nedenle bu iki faktörü etkileyecek her değişkenin kontrolü yapılması gerekir.

Yatırımcıların arz ve talebinin ne yönde olacağını anlamak için piyasa takibi ve fiyat analizleri yapılmalıdır. Bunun için de iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmak gerekir. Çünkü geçmiş fiyat oluşumlarından yola çıkarak, gelecekte araçların değerleri ne yönde oluşacak tespit edilmelidir. Bunun yorumunu doğru yapan her kişi borsadan istediği kazançları elde edebilir. Bu yüzden eğitim kitaplarını okuyarak ve videolarını izleyerek analizler nasıl yapılır, yorumlanır öğrenmelisiniz. Takıldığınız konularda seminer hizmetinden yararlanarak noksanlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Borsada portföy oluşturma ciddi bir konudur. Borsada portföy nasıl oluşturulur, öğrenmek için tıklayınız. Çünkü iyi bir stratejiyle oluşturulmuş portföyden beklentiler kolaylıkla karşılanabilir. Bu konuda hakkında bilgi sahibi olduğunuz araçlara yatırım yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse; otomotiv sektörünü yakından takip ediyorsanız, otomobil şirketlerinin hisselerine yönelmelisiniz. Ya da daha güvenilir yatırım yapmak istiyorsanız emtiaları tercih etmelisiniz. Para parayı çeker düşüncesine sahipseniz, birikimlerinizi dövizler aracılığıyla değerlendirmelisiniz. Önemli olan seçtiğiniz aracın fiyat hareketlerini tahmin edebiliyor olmanızdır.

Piyasa Takibi ve Fiyat Analizleri Nasıl Yapılır?

Borsada kaybetmemek için piyasa takibi ve fiyat analizleri konusu son derece önemlidir. Ekonominin gidişatına göre yatırımcıların bütçelerinde değişiklikler meydana gelir. Bu sebeple alım güçlerine göre borsaya yatırım yaparlar. Bu da arz ve talep dengesinin değişmesine neden olur. Bu yüzden de yatırım araçlarının değerleri dalgalı bir yapıya sahiptir. Özellikle ekonomi durgunlaştığı hassaslaştığı dönemlerde en çok döviz ve hisse senedi yatırımcıları etkilenir. Birikimlerin daha güvenilir bir şekilde değerlendirmek isteyenler emtialara yönelir. Bunun nedeni hayatımızın her alanında karşımıza çıkmalarıdır. Bu sayede ileride fiyatları ne yönde değişir, kolaylıkla yorumu yapılır.

Piyasa Takibi ve Fiyat Analizleri Nasıl Yapılır?Ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi yöndeki değişiklikler, merkez bankalarının uygulamış oldukları para politikaları, enflasyon, işsizlik, istihdam oranları gibi makroekonomik veriler içerisinde bulunan değişkenlerin dönem içinde açıklanan sayısal rakamları, devlet yönetiminde söz sahibi olan yetkili kişilerin konuşmaları, ülkeler arası yaşanan gerginlikler, savaşlar, doğal afet oluşumları gibi örnek gösterilebilecek her türlü olumlu veya olumsuz yöndeki olaylar, yatırım araçlarının fiyatlarının değişmesine neden olur. Ekonomik takvim uygulamasıyla dünya üzerinde meydana gelmiş her olayın takibini kolaylıkla yapabilirsiniz. Önemli olan olayların sonucunu yorumlayabilmektir.

Borsanın temel taşlarını oluşturan analizler, ileri tarihteki fiyat oluşumlarını belirlemeye yardımcı olur. Temel ve teknik olmak üzere iki farklı türe sahiptir. Temel analizler piyasa takibi yaparak, araçların değerinin hangi olaylara bağlı olarak artıp azaldığının nedenini araştırır. Teknik analizler ise daha matematikseldir. Grafikler aracılığıyla belirli zaman aralığında araçların değerlerini inceler. Destek ve direnç noktalarının yardımıyla fiyatın hangi seviyelerde geri çekileceği, kırılacağı tahmin edilir. Analizlerin sonucuna göre beklentiyi karşılayacak seviyeler belirlenerek, alım – satım hangi noktalardan yapılması gerektiğine karar verilir.

Sonuç olarak, borsada kaybetmemek için iyi bir piyasa bilgisine sahip olmanız, yaşanan gelişmelerin fiyatları ne denli etkileyecek yorumunu yapabiliyor olmanız gerekir. Zaman geçtikçe artan bilgi ve deneyimleriniz sayesinde fiyatlara olan bakış açınız değişecektir. Böylelikle hangi seviyelerden alım – satım yapacağınıza profesyoneller gibi kolaylıkla karar verebilirsiniz. Kesinlikle kendi stratejilerinizi oluşturmanızı öneririz. Sanal hesaplar aracılığıyla deneyim kazanmalısınız. Böylece kazandıracak stratejiler geliştirerek, kâr getirecek araçları portföyünüze ekleyebilir, umduğunuz kazançları elde edebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir