Borsada Kazanmak İçin Psikoloji Ne Kadar Önemlidir?

Borsada yapılan işlemlerde risk çok önemlidir. Bu riskleri azaltmak için yapılan işlemlerde, birçok faktör etkili olmaktadır. Bunlar içerisinde, piyasa bilgisi, yatırım araçlarının tanınması, grafik analizleri, piyasanın takibi gibi daha birçok seçenek sıralayabiliriz. Bu seçeneklerin yanında önemli bir etki olan psikolojik etkilenme, genelde yatırımcılar için göz ardı edilmektedir. Aslında işlemlerinizin yönü açısından oldukça önemli bir faktördür psikoloji.

Borsanın riskli olmasından dolayı her sonuca hazırlıklı olmalısınız. Çünkü bu piyasa içerisinde kayıplar da yaşabilirsiniz. Pozisyonlarınızı oluştururken içerisinde bulunduğunuz psikolojik durumun etkisi büyüktür. Bu sebeple işlemlerinizi gerçekleştirirken, ne hissettiğinizi bilmeniz gereklidir.

Yatırımcıların bu piyasada işlem gerçekleştirme amaçlarının arasında para kazanmak mevcuttur. Yatırımcıların para kazanmak için işlemlerinin en başında aldığı kararları, işlemlerin sonuna kadar gerçekleştiremediği yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bunun sebebinin en büyük nedeni ise duygularının kontrol edilememesidir. İşlemlerini gerçekleştirirken planlarının dışına çıkmalarının sebebi, korku, hırs, pişmanlık olmaktadır. Duyguların kontrol edilememesi işlemlerde başarısız sonuçlar elde etmelerine sebep olmaktadır. Borsada kazanmak için izlenmesi gereken yollar için tıklayın.

İşlemlerinizi Gerçekleştirdikten Sonra İzleyici Konumuna Geçin

Anlık duygularınızın gerçekleştireceği işlemlerden korunmak için, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra ekranınızı kapatın. Bunun için emirlerinizi kullanarak kar ve zarar noktalarını sizin istediğiniz düzeyde belirleyerek, piyasa içerisinde sadece izleyici olun. İşleminizde yaşanan değişikliklerde anlık karar verip pozisyon kapanışını gerçekleştirmeyin. O pozisyonunuzu kapatmak için kendinize belli nedenler sunun ve o nedenlerin cevabı size mantıklı geliyorsa işleminize yön verin. Borsada yatırım yaparken uyulması gereken kurallar vardır ve pozisyonunuzu oluşturduktan sonra piyasaları iyi bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

Grafiklerin İçerisinde Kendinizi Boğmayın

İşlemlerinizi gerçekleştirirken kullandığınız grafikleri, pozisyonunu yarattıktan sonrada grafiklerden biraz uzaklaşın. Bunun sebebi ise gerçekleştirdiğiniz işleminiz için, tekrar tekrar grafik oluşturmak kafanızı karıştırır. Bu durumda da işlemlerinizin ne olacağına karar veremezsiniz. Yapmanız gereken, pozisyon açana kadar hedefleriniz doğrultusunda analizlerinizi gerçekleştirmek ve bu analizler doğrultusunda, işlemlerinizi yapmanızdır. Sonrasında grafiklerden biraz uzaklaşarak kafanızı sakinleştirmeniz ve işleminize geri döndüğünüzde farklı bakış açılarına, gözünüzden kaçırdığınız durumları da görmenize yardımcı olacaktır.

İşlemlerinizde Psikolojinizi Kontrol Edin

İşlemlerinizde stratejiler ve düzenlilik oldukça önemlidir. İşlemlerinizi gerçekleştirirken aldığınız kararlardan vazgeçmeyin. Bunu kendinize disiplin haline getirin. Bu disiplinlilikle, açtığınız pozisyonlara müdahalede bulunmayın. Belirlediğiniz süre içerisinde müdahalede bulunmak istediklerinizi düşündüğünüzde, işleminize zararlı etkiler olabileceğini görmeniz kolaylaşacaktır. Bu durumlar yatırımcılar üzerinde araştırmalar yapılarak kanıtlanmıştır.

Borsa Yatırımcısı Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeli?
Öğrenmek için Tıklayın.

Sonuç olarak; yapacağınız işlemlerinizde psikolojinizi yönetmeniz çok önemlidir. Psikolojinizi yönetebildiğiniz kadar başarı grafiğinizde artış görülür. Bu sebeplerden dolayı işlemlerinizde acele etmemeniz, kararlarınızı verirken gerçekten ne için o yola girdiğinizi ve bu amacınızdan sapıp sapmadığınızı irdelemelisiniz. Pozisyonlarınızda yaptığınız yolculukta, stratejilerinizden kopmadığınız sürece, işlem sonuçlarınızı olumlu yönde alabilirsiniz. Bu durumda kazanma olasılığınızı artırmış olursunuz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir