Borsada Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada Nelere Dikkat Etmeli?Hepimiz biliyoruz ki borsalardan servet sahibi olanlar kadar, tüm mal varlığını kaybetmiş insanlarda mevcuttur. Bir yarışta kazanmak için en iyi olmanız gerekir. Yolunuza çıkacak engelleri önceden fark etmeniz bu süreçte önemlidir. Borsada da aynı şekilde, engelleri risk olarak düşünmelisiniz. Riskleri önlemek için de piyasayı en ince ayrıntısına kadar bilmeniz gerekir. Aynı zamanda deneyimli olmak oluşması beklenen riskleri kolaylıkla öngörebilmenizi sağlar.

Borsaya girmek konusunda her insanın çekinceleri vardır. Çünkü bilinçaltımızda hep en kötü olayları aklımızda tutarız. Hele yakın çevrenizde piyasada çok büyük miktarda kayıpla karşılaşmış biri varsa, borsayı kumar olarak lanse eder. Oysa ki borsa oyun yeri değildir. Bilgi ve deneyim eksiği olan, psikolojik olarak kendini piyasada işlem yapmaya hazır hissetmeyenlerin yaptığı yatırımların sonucu bekledikleri gibi gitmemektedir. Bu yüzden geliştirilen deneme hesapları veya sanal borsa oyunları kılavuzunuz olmalıdır.

Sanal hesaplar, gerçek yatırım hesabının aynısıdır. Sadece gerçek olmayan para üzerinden işlem yapılmaktadır. Başarılı olan yatırımcılarda kendi sistemlerini, stratejilerini geliştirmek için bu yollardan geçmiştir. Doğuştan gelen bir özellik olmadığı için herkesin bilgi ve deneyim konusu üzerinde durması gerekir. Deneme hesaplarında yaptığınız alım – satımların sonucunda piyasaya adapte olup olmadığınızı, başarılı yatırımcılar gibi kazanç elde edip edemeyeceğinizi; birikimlerinizi ortaya koymadan anlamanız mümkündür.

Peki, borsada nelere dikkat etmeli, gelin başlıklar altında inceleyelim:

Borsayı Tanımak!

Birikimlerinizi değerlendireceğiniz piyasayı tanımanız gerekir. Bunun nedeni yatırım yaparken ne gibi risklerle karşılaşacağınızı anlamaktan geçer. Bu yüzden borsa nedir, işleyişi nasıldır, hangi zaman dilimlerinde işlem yapılır, alım – satım emirleri nasıl verilir gibi soruları bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Borsa, ticarete konu olan yatırım araçlarını bünyesinde barındıran kurumsal piyasadır. Hisse senetleri, borsa endeksleri, tüm dövizler ve emtialar piyasada işlem gören araçlardır. Fiyatlarında dalgalanmalar söz konusudur. Bu nedenle araçların fiyatları üzerine etki eden faktörlerin bilinmesi gerekir.

Borsalarda alım – satım emirleri, aracı kurumları tarafından piyasaya iletilmektedir. Bu işlemler belli saatler içerisinde yapılır. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere seans saatleri iki oturumda gerçekleşir. Yatırımlarınızı fiziki ve fiziki olmayan şekillerde yapabilirsiniz. Tüm araçlar kendi isimleri altında işlem görmektedir. Örnek vermek gerekirse; tüm para birimleri döviz borsaları, altın, gümüş, bakır, petrol gibi enstrümanlarda emtia borsaları adı altında toplanmıştır. Emtia borsası nedir, Ne işe yarar, bilgi almak için buraya tıklayın. Aynı zamanda türev araç denen sözleşmeler yoluyla alım – satımlarınızı vadeli işlem ve opsiyon borsalarında vadeli olarak yapabilirsiniz.

Fiyatları Doğru Tahmin Etmek!

Fiyatları Doğru Tahmin Etmek!

Borsalardan kazanç elde edebilmeniz için elbette ki yatırım araçlarının fiyat seviyelerini doğru tahmin edebilmeniz gerekir. Mantık oldukça basittir. Düşük seviyeden alım, yükselince de satım yaparak kâr elde edilir. Fiyatları tahmin etme konusunda içinizden gelen sese değil, piyasa takibinin ve analizinizin sonucuna göre hareket etmeniz en doğru olandır. Örnek vermek gerekirse; x takımının koyu bir taraftarı olabilirsiniz, sırf bu nedenle o takımın hisselerine yatırım yapmanız doğru değildir. Borsada duygusallığa yer yoktur.

Yatırım enstrümanlarının ilerleyen süreçte fiyatları düşecek mi yükselecek mi anlamak için, temel ve teknik analiz yöntemleri uygulanmaktadır. Temel analizler enstrümanların değerini etkileyen olayların araştırmasını yapar. Teknik analizler ise tamamen fiyatlarla ilgilenir. Fiyat – zaman grafikleri oluşturularak geçmişte yaşanmış olaylar karşısında araçların değerleri ve yatırımcıların alım – satımları politikaları ne yönde değişmiş, bugünle kıyaslanarak tahminlerde bulunur. Yüzde yüz kesin olmasa da genellikle bu iki analiz yöntemlerinin sonucunda aldıklara sinyallere göre işlem yapanlar başarıyı yakalamışlardır.

Piyasa Takibi Yapmak!

Piyasa Takibi Yapmak!İyi bir borsacı olmak için kesinlikle sıkı piyasa takipçisi olmanız gerekir. Çünkü araçların fiyatları sadece ülke içinde gelişen olaylardan değil yurt dışından meydana gelmiş en küçük değişmelerden etkilenir. Bu yüzden, anlık yapılan takipler sonucunda hem avantajlı fırsatları değerlendirebilirsiniz hem de fiyatların aşağı yönde gideceğini anlayarak, mevcut pozisyonunuzu kapatabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Deneyimli Yatırımcı Olmak!

Deneyim hemen hemen her işimizde bize nasıl davranmamız, nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında yol gösterir. Nasıl ki zaman geçtikçe hayatta ki tecrübemiz artıyorsa, borsada da yapılan işlemler sonucu deneyim kazanılmaktadır. Borsa deneyimi nasıl kazanılır, öğrenmek için tıklayınız. Ama bunun için tüm işlemlerinizi cebinizden gerçek para çıkıyormuş gibi yapmanızı önerebiliriz. Sanal para üzerinden oynandığı için çoğu kişi bu durumu ciddiye almamaktadır. Oysa ki borsada başarılı olmanız için dikkat etmeniz gereken bilgi birikimlerinizi arttırmak ve tecrübeli olmaktır. Böylece doğabilecek tüm riskleri en aza indirgeyerek, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Yatırımcı Kişiliğinizle Tanışmak!

Birçok insan kendini çok iyi tanıdığını düşünür. Fakat yatırım yaparken ki tutumları farklıdır. Genelde çok kararlı olan biri bile değişen fiyatlar karşısında kararsız kalabilmektedir. Borsada sabırlı olmanız hedeflerinize giden yolda prensipli bir şekilde ilerlemeniz gerekir. Asla aceleci olmamalısınız ve bir başkasının verdiği taktiklere inanmamalısınız. Çünkü bu devirde kimse kimseye para kazandırmak istemez. Ayrıca verdiği yöntemin sonucunun doğruluğu da şüphelidir.

Borsada alım – satım yapacağınızda kendinize bir limit belirlemelisiniz. Belirlediğiniz limitlerin dışına çıkmamalısınız. Yatırımcıların düştükleri en büyük hata düşen fiyatın yükselme ümidiyle hareket edilmesidir. Ya da daha yüksek fiyattan satış yapmak istemektir. Gerçekten profesyonel bir seviye değilseniz, taban ve tavan seviyelerden alım – satım yapmak oldukça risklidir. Çünkü kontrolü elinizden kaçırabilirsiniz, istemediğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz. Zaman geçtikçe, fiyatlara olan bakış açınız daha da gelişecektir. Bu sayede istediğiniz noktalarda işlem yaparak, kâr elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada dikkat edilmesi gereken konuların hassasiyetle üzerinde durulması gerekir. Başarılı olmak için bu gerçekten şarttır. Hiç bir zaman bir başkasının stratejisi ile hareket etmemelisiniz. Borsada kullanılacak özel yatırım stratejileri için buraya tıklayın.İnsanın en iyi bilgi yol, kendi bildiği yoldur. Bu süreçte moralinizi hep yüksek tutun. Uzmanların önerileri aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmanızdan yanadır. Bu sayede en temel bilgilere sahip olarak, kısa sürede bilinçli bir yatırımcı olmanız mümkündür. Böylelikle nelere dikkat etmeniz konusunda önlemlerinizi alarak, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir