Borsaya Girmeden Öğrenilmesi Gereken Temel Bilgiler

Borsaya Girmeden Öğrenilmesi Gereken Temel BilgilerBorsalar birikimlerin yatırıma dönüşmesini sağlayan, gelecek için umut olan piyasadır. Herkes ileri tarihte olduğundan daha lüks yaşama sahip olmak ister. Bu nedenle de yapılan tasarrufların değerlendirilmesi gerekir. Bu konuda eski tarihe sahip olan borsa piyasası tüm kişilerin dikkatini çekmektedir. Fakat başarısız olanların varlığı kaygılandırsa da başarılı sonuç elde ederek parasını katlayanların var olması umudumuzu arttırmaktadır.

Temel Bilgiler Nereden Öğrenilir?

Borsada başarılı olmak için elbette ki öğrenilmesi gereken temel bilgiler vardır. Ayrıca edinilmiş teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesi de gereklidir. Bu konuda kendinizi geliştirmeniz için her türlü eğitimi almanızı öneririz. Borsa eğitimleri aracı kurumları tarafından verilmektedir. Kurumlar piyasa ile bağlantı kurmanızı sağlayan aracılardır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun kanunlarıyla kurumlar bünyelerinde alanında uzmanlaşmış kişileri bulundurmak zorundadır. Uzmanların yazmış olduğu kitaplar, hazırladıkları videolar borsayı tamamıyla, basit örneklerle ele almaktadır.

Borsa nedir, nasıl oynanır bilmeden gerçek hesaba geçerek birikimlerinizi değerlendirmek yerine büyük ihtimalle kayıpla karşılaşırsınız. Bu nedenle piyasa hakkında bilgi birikimine sahip olmak için tüm fırsatları değerlendirmelisiniz. İnternet aracılığıyla çoğu finans sitelerinden birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Ama borsayı öğrenmenin en iyi yolu uzmanların bilgi ve deneyimlerinden faydalanmanızdır. Bu sayede püf noktaları öğrenerek işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, borsa denilince akla gelen merak konusu olan birkaç soruya gelin hep beraber bakalım:

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya nasıl girilirPiyasaya giriş yapmak için borsa faaliyet konusunda görevlendirilmiş bankalar veya aracı kurumlarının birisini seçmeniz gerekir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken komisyon oranlardır. Çünkü vermiş olduğunuz emirleri piyasaya seçmiş olduğunuz kurum iletir. Bu nedenle de yapmış olduğunuz her işlem için komisyon talep edilir. Yatırım amacınıza hangisi daha uygun geliyorsa, kıyaslama yaparak tercihte bulunmalısınız.

Borsa aracı kurum şubeleri genellikle her ilde bulunmaktadır. İster şubeye giderek isterseniz internet üzerinden yatırımcı talep formunu doldurarak borsaya giriş yapma talebinde bulunabilirsiniz. Yetkili kişiler sonraki aşamada sizi yönlendireceklerdir. Yatırım yapabilmek için vadesiz hesaba ihtiyacınız vardır. Hesap oluşturmak için nüfus cüzdanının ve ikametgah belgesinin fotokopisi gerekmektedir. İstenen belgeleri eksiksiz olarak kuruma ilettiğinizde borsa hesabınız açılır. İçine istediğiniz miktarda para yatırarak, portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Borsaya Ne Kadar Yatırmak Gerekli?

Borsaya Ne Kadar Yatırmak Gerekli?Borsa piyasasına giriş yapmak için belli bir ücret belirtilmemiştir. Yatırım yapacağınız enstrümanın minimum değeri kadar hesabınızda para bulunması gerekir. Hisse senedi yatırımı yapacağınızı düşünelim, minimum değeri 100 TL ise 100 TL ile piyasaya giriş yapabilirsiniz. Borsaya ne kadar para ile giriş yapacağınızdan çok paranızın kontrolünü sağlayabilmeniz önemlidir. Bu nedenle hangi araca yatırım yapacağınıza karar vermelisiniz. Giriş amacınızı unutmamalı, sabırlı ve prensipli bir şekilde ilerlemelisiniz. Böylelikle istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Hangi Enstrümana Yatırım Yapmalı?

Hangi Enstrümana Yatırım Yapmalı?Borsada birikimlerin değerlendirilmesi konusuna aracı olan enstrümanlar; tahvil, bono, hisse senetleri gibi değerli evraklar, altın, bakır, petrol, buğday gibi ticarete konu olan emtialar, tüm dövizler, yatırım fonları ve endekslerdir. Burada önemli olan gelecek tarihte fiyat oluşumlarını tahmin edebilmeniz, değerlenmesini beklediğiniz enstrümanlara yatırım yapmaktır. Çünkü borsada alım – satım arasındaki farktan kâr elde edebilirsiniz. Bu yüzden en fazla bilgi birikimine sahip olduğunuz yatırım aracını tercih etmelisiniz.

Borsada Kazandıran Taktikler Nelerdir?

Piyasada başarılı olan yatırımcılar her zaman kendi yöntemleri ile hareket edenlerdir. Bunun nedeni insanların kendilerini bilerek işlem yapmalarıdır. Biliyorsunuz ki herkesin bakış açısı farklıdır. Bu nedenle bir başkasının kullandığı metodu uygulamak için aynı görüşlere sahip olmak gerekir. Hem ayrıca doğruluğundan şüphe edilmemesi de tartışılmaya müsait bir konudur. Bu yüzden sanal hesaplarda tecrübe kazanmanızı öneririz. Bu sayede yaptığınız uygulamalı işlemler sayesinde yatırım amacınıza uygun olan stratejileri geliştirebilirsiniz. Böylelikle doğru zamanlama ile doğru fiyat seviyelerinden alım – satım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir