Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya Nasıl Girilir?Borsa, ticarete konu olan kıymetli evrak ve malların, alım-satımının yapıldığı kurumsal piyasadır. Kurumsaldır, çünkü kendine özgü kuralları ve standartları vardır. Piyasa olarak adlandırılmasının nedeni geniş bir yatırım alanına sahip oluşudur. Bu yatırım araçları; bono, tahvil, hisse senedi, emtialar ve dövizlerden oluşmaktadır. Alıcı ve satıcı yüz yüze gelmeden belirli kurallara bağlı kalarak yatırım işlemleri, aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Bu kurallar alıcı ve satıcının haklarını korumak için konulmuştur.

Borsada işlemler elektronik ortamda yapılmaktadır. Borsa nedir, öğrendikten ve deneyim kazandıktan sonra yatırım işlemlerine başlamanız gerekmektedir.

Peki, borsaya nasıl giriş yapılır:

1) Yatırım Hesabı Açtırmak

Öncelikle vadesiz hesaba sahip olmak gerekmektedir. Eğer vadesiz hesabınız yok ise bankadan veya aracı kurumdan yatırım hesabı açtırılması gerekmektedir. Yatırım hesabınızın açılabilmesi için sizden istenen evrakları imzalayıp teslim etmeniz gerekmektedir. 2-3 gün içerisinde hesabınız aktif hale gelecektir. Hesap aktif hale geldikten sonra hesabınıza belirli miktarda ki teminatı yatırarak borsa piyasasına geçiş yapabilirsiniz.

Aracı kurumlarına ülkemizde Borsa İstanbul’un internet sitesinde yayınlamış olduğu listeden ulaşabilirsiniz ve size en uygun imkânı sunacak aracı kurumla anlaşabilirsiniz. Aracı kurumunuzu seçerken dikkat edilmesi gereken husus; yasal olmasına dikkat etmenizdir. Çünkü kendini aracı kurum olarak tanıtanlar yüzünden birçok kişi düşledikleri hayat standartlarına ulaşamadan büyük kayıplar yaşamıştır.

2) İnternetten Yatırım Yapmak

Günümüzde en çok internet bankacılığı aracılığıyla işlem yapılmaktadır. Hesabınızı açtırdığınız bankanın, internet bankacılığına girip yatırım hesabı sekmesini seçtikten sonra size ilk sorulacak olan soru “hangi şirkete ne tür yatırım yapmak istiyorsunuz?” olacaktır.

Öncelikle hangi şirketi seçeceğinize karar vermelisiniz. Seçeceğiniz şirketin geleceğe dönük sağlam bir temeli olmalıdır. Şirket kazandıkça sizinde yatırım yapmış olduğunuz menkul kıymetler ya da mallar değer kazanacaktır.
Seçtiğiniz şirketin ve hangi konuda yatırım yapmak istiyorsanız onun kodunu girmeniz gerekmektedir. Şirketten ne kadar pay almak istiyorsanız ve hangi vadede almak istiyorsanız bunu bildirmeniz gerekmektedir. Alımlar, seanslık ve günlük yapılabilir. Bu da sizin fiyat hareketlerinden faydalanmanızı sağlar. Günlük alım ve satım emri verebilirsiniz. Örneğin takip ettiğiniz hisse senedinin 100 TL’den 90’ye düşeceğini öngörüyorsunuz. Hisse senedi değer kaybederken zarar etmemek için satış emir verirsiniz. Yükseleceğini öngörüyorsanız düşük seviyeden alarak fiyat yükseldiğinde kar etmiş olursunuz. Borsada alım – satım hakkında bilgiler için tıklayın.

3) Şirketlerin Haberlerini Takip Etmek

Borsaya kayıtlı olan şirketlerin ya da Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun internet sitesinden takip edilebilir. Şirket hisselerinin 1 adedinin kaç TL olduğunu, günlük yükselişini veya düşüşünü, taban ve tavan fiyatlarını, günlük işlem hacmini, yıllık kar oranlarını, piyasada değerini, önceki yılları ile şuan ki durumunu kıyaslayacak istatistik verileri, grafik olarak halka açık bir şekilde gösterilmektedir.

4) Piyasayı Takip Etmek

Yatırımcının hangi piyasaya yatırım yapacağını belirlemelisiniz. Yatırım yaptığınız piyasanın yanında diğer tüm piyasalar hakkında da bilgi sahibi olmak para kazanmanız için önemlidir.

Örneğin yatırım yaptığınız şirket, farklı bir alanda faaliyet kolunu genişletmek istedi. Bunun sizin açınızdan avantajlarını ve dezavantajlarını bilmeniz gerekiyor. Merkez bankalarının para politikaları, ülkelerin siyasi ve ekonomik krizleri borsanın seyrini değiştirecektir.

Özetle; bilgi birikiminizin olması ve analiz yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir. Bunları başarabilirseniz oluşabilecek risklerden korunup, kolayca kâr elde edebilirsiniz. Borsaya giriş fiyatı yapacağınız yatırıma göre değişmektedir. Örneğin hisse senedi almak istiyorsanız, seçtiğiniz şirketin halka arz ettiği 1 adet hisse oranı 1 TL ise 1 TL ile borsaya başlayabilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir