Borsaya Nasıl Para Yatırılır?

borsaya-para-yatirmaBorsalarda işlem yapmanın temel ve hemen herkes için tek amacı para kazanmaktır. Kişiler yıllarca çalışarak bir köşede edindikleri birikimleri değerlendirmek için borsada işlem yapmayı tercih edenlerin, bilinçli bir şekilde yatırım yapmaları birikimlerinin bir anda kaybolup gitmemesi adına büyük bir önem taşımaktadır.

Borsada birikimlerini değerlendirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak ve eğer herhangi bir ekonomi bilgileri yoksa eğitim almaları gerekmektedir. Bu eğitimler sayesinde yatırımcı olmak isteyen kişiler borsaların nasıl işlediğini ve alım – satım işlemlerinin nasıl kazanç getirdiğini öğreneceklerdir. Günümüz imkanlarından faydalanarak da demo hesap sayesinde belirli bir deneyim sahibi olacaklardır. Borsalarda yüksek kazançlar elde edebilmek için yatırımcıların iyi derecede bilgi ve deneyim sahibi olmaları büyük bir önem taşımaktadır.

Borsada işlem yapmaya başlayabilmek için yatırımcı olmak isteyen kişinin eğer bir vadesiz yatırım hesabı yoksa bir banka veya aracı kurumdan vadesiz yatırım hesabı açtırması gerekir.

Bankalara yatırım hesabı açtırmak istiyorum diye gidildiği zaman yetkili kişi birçok evrak verecektir ve bu evrakların ilgili yerlerinin doldurulmasını, her sayfanın imzalanmasını isteyecektir. İstenenlerin yapılması ile 2 – 3 iş günü içerisinde hesap aktif hale gelecektir. Hesap aktif hale geldikten sonra hesaba para yatırılarak internet üzerinden istenilen yatırım işlemleri yapılmaya başlayabilir. Basit olan bu süreçten sonra daha riskli olan ve ciddi kararların alınması gerekir.

Kişiler birikimlerini değerlendirmek için borsaları seçtiği zaman hangi yatırım aracına veya araçlarına yatırım yapmak istediklerine karar vermelidir.

Borsada portföy oluşturma büyük bir öneme sahiptir ve yatırımcıların yeteneklerine uygun olan portföyü oluşturması gerekir. Birikimlerini nasıl değerlendirmek istediğini belirlemeli ve o yolda kendine hedefler belirlemelidir. Hedeflerine sadık kalmalıdır ve kalmadığı sürece büyük kayıplar ile karşılaşacağını bilmelidir.

Borsa yatırımcısı olmak isteyen kişilerin kendilerini psikolojik açıdan da borsada işlem yapmaya hazırlaması gerekir. Kazanmaya ve kaybetmeye hazırlıklı olması, aşırı getiri beklentisine girmemeli, hırs yapmamalı ve stres altında çalışmayı başarabilmesi gerekir. Piyasa izleme konusunda yatırımcıların kendilerini geliştirmesi sürekli olarak bilgisayar başında vakit geçirmelerini engelleyecektir ve normal yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

Yatırımcıların riskleri minimum düzeyde tutma konusunda araştırmalar yapması ve deneyim kazanmaları gerekir.

Spekülasyonlardan kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların belirli derecede riski göze almaları ve bu amaçla açtıkları pozisyona ayırdıkları paranın kaybedilebileceği olasılığını göze almaları gerekir. Borsaya ilk para yatırıldığı zaman daha küçük alım – satım işlemleri ile yatırıma başlanması tecrübe edinene kadar büyük kayıpların meydana gelmesini önleyecektir.

Tecrübesiz yatırımcıların her gün alım satım işlemi gerçekleştirmesinin yerine ara vererek ve yaptığı yatırım işlemlerini inceleyerek işlemlere devam etmesi hem tecrübe kazanması adına hem de her gün yapılan işlemlerin karar verme yeteneğini etkilememesi adına önemi vardır. Aynı zamanda alım – satım işlemlerinin kararlarına seans saatleri içerisinde karar vermenin büyük kolaylığı vardır.

Borsada genel olarak yapılan hatalardan bir tanesi başka bir yatırımcının stratejisinin veya piyasadan edinilen tüyonun kullanılması ve buna göre yatırım kararının verilmesidir.

Borsalarda işlem yapmanın temel amacı para kazanmak olduğu için kimse kimseye stratejilerini tam olarak vermek istemeyecektir. Bu nedenle de yatırımcıların kendi işlem stratejilerini belirlemesi ve yatırım kararlarını bu doğrultuda alması gerekir. Yatırımcıların başkalarının kararlarından etkilenmemeleri gerekir ve yatırım kararları alınırken sakin, etkilenilmeyecek ortamlarda alınması gerekir.

Portföyü tek bir yatırım aracından oluşturmak bir işlemde kayıp yaşandığı zaman bütün paranın kaybedilme riskini arttıracaktır.

Bu nedenle portföy oluşturulurken yatırımcıların iyi bir portföy yönetimi bilgisi olmalı ve risklerin dağıtımı konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Yüksek miktarlarda alım yapılacağı zaman tek bir fiyattan yapılması sakıncalıdır.

Büyük portföylere yapılan alımların birçok günde ve değişik fiyatlardan olmasına dikkat edilmelidir. Bu durum fiyat hareketlerinin doğruluğunu ortaya koyacaktır.
Son olarak yatırımcıların tepe ve dip noktalarından alım – satım yapmaları risklerini arttıracaktır. Fiyatlar aniden düşüp yükselebileceği için bu noktalardan yapılan alım – satımlarda kayıp yaşama olasılığı da yüksek olacaktır.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir