Borsaya Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı

Borsaya Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı
Borsa, birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz, kurumsal bir piyasadır. Dünyanın hemen her yerinde mevcut olan borsaların, kendine özgü kuralları ve standartları vardır. Yatırım enstrümanlarının çeşitliliği ile istediğiniz araca yatırım yapabilirsiniz. Borsada ne alınır, ne satılır aracı kurumların eğitimi sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz. Buna bağlı olarak portföyünüzü çeşitlendirebilirsiniz. Peki, piyasaya yeni giriş yapmış yatırımcılar nelere dikkat etmelidir ve ne yapmalıdır, bakalım:

Borsaya giriş yapmadan önce beklentilerinizi belirlemelisiniz ve size kısa vadede lazım olmayacak miktarlarda piyasaya giriş yapmalısınız. Daha sonra piyasa bilgilerine sahip olmanız gerekir. Biliyorsunuz ki yatırım araçlarının fiyat seviyeleri anlık olarak değişmektedir. Bu araçlara etki eden faktörleri bilmeniz; hem oluşacak riskleri azaltır hem de piyasadan kazançlı çıkmanıza yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse; ülkelerin yaşadıkları sorunlar, merkez bankalarının açıkladıkları politikalar, makro ekonomik veriler ve daha birçok olay fiyatlanmalar üzerinde etkilidir. Bu yüzden sıkı bir piyasa takipçisi olmanız gerekir.

Yasal Aracı Kurum Seçimi

Yasal Aracı Kurum SeçimiBorsaya giriş yapabilmeniz için, aracı kurum veya kuruluşlara ihtiyacınız vardır. İşlemlerinizde aracılık görevi üstlenecek kurumlar, yasal olmalıdır. SPK’nın yetki belgesine sahip olan kuruluşları tercih etmelisiniz. Böylece yatırdığınız paralar ve yapacağınız işlemler; Takasbank gözetiminde saklanacaktır. Bu yüzden yasal ve güvenilir bir piyasadır.

Aracı kurum, sizin vermiş olduğunuz emirleri piyasaya iletir. İşlemlerinizde aracılık görevi üstlendiği için, sizden belli bir komisyon bedeli alır. Bu yüzden kuruluşların komisyon oranlarını kıyaslayarak, seçim yapmalısınız. Seçmiş olduğunuz kurumun, ücretli – ücretsiz eğitimlerinden yararlanarak; piyasa, işleyişi, yatırım araçları, araçların gelecekte oluşacak fiyat seviyeleri, analiz teknikleri ve yorumlanması gibi daha birçok bilgiye ihtiyacınız olacaktır. Bu bilgilere sahip olarak, oluşacak riskleri minimize edersiniz.

Şirket ve Sektör Seçimine Dikkat!

Şirket ve Sektör Seçimine Dikkat!Gelecekte değer kazanacak şirkete ve sektöre yatırım yapmalısınız. Örneğin; iletişim sektörünün canlanacağını düşünen yatırımcılar, Twitter’ın hisse senetlerine yatırım yapmış ve kazanmışlardır. Seçeceğiniz şirketin alt yapısı sağlam olması gerekir. Kamu Aydınlatma Platformu’nun internet sitesinden, halka arz edilmiş şirketlerin geçmiş bilançolarını inceleyerek, gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını anlayabilirsiniz. Piyasaya yeni giriş yapmışsanız, hisse senetlerine yatırım yaparak portföyünüzü canlandırabilirsiniz. Senetlere yatırım yaptığınızda, şirkete ortak olursunuz. Böylelikle, dönem sonu kâr dağıtımlarından da ek gelir elde edersiniz. Borsada alım satım nasıl yapılır, aracı kurumların eğitimlerine katılarak öğrenebilirsiniz.

Arz ve Talep Faktörlerini bilmelisiniz

Arz ve Talep Faktörlerini bilmelisinizBorsada fiyatlanmalar arz talebe göre belirlenir. Bu yüzden arz talebe etki eden unsurları çok iyi bilmeniz gerekir. Aracı kurumun vermiş olduğu eğitimleri alarak, bu bilgilere sahip olabilirsiniz. Gelecekte değer kazanacak araçlara yatırım yapmak, her zaman kazandırır, borsanın temel mantığı budur. Yani, fiyatı düştüğünde alım emri, yükseldiğinde satım emri verirseniz; aradaki farktan cebinizi doldurabilirsiniz.

Piyasaya yeni giren yatırımcıların en çok merak ettikleri, kazançlı alım satım işlemleri hangi zamanda yapılmalıdır, sorusudur. Bu soruya net bir cevap verilemez. Çünkü herkesin beklentisi farklıdır. Bu yüzden beklentilerinizi belirlemeli ve ona göre işlem yapmalısınız. Piyasayı anlık olarak takip etmelisiniz. Avantajlı bulduğunuz pozisyonları değerlendirmelisiniz. Borsa nasıl ve nereden takip edilir, derseniz; çeşitli haberle sitelerinden takip edebilirsiniz.

Psikolojinizi Hazırlamalısınız

Psikolojinizi HazırlamalısınızYatırımcıların en çok düştüğü yanlış budur. Herkes kazanmak ister değil mi? Kazanmak ve kaybetmenin yer aldığı piyasa şartlarına kendinizi hazırlamalısınız. Uzmanlar, deneyim kazanmadan, bütün paranızı borsaya yatırmanızı önermezler. Çünkü ters giden durumla karşılaştığınızda, birikimlerinizi bir anda sıfırlayabilirsiniz. Bu durum; sizi ya intiharın eşiğine getirebilir ya da kaybettiğiniz miktarı geri kazanmanız için hırs yaptırabilir. Tam tersi durum söz konusu olabilir; ard arda hep kazanç elde ettiğinizi varsayalım, kendinize olan güveniniz gelecek ve dikkatsiz bir işlem yaptığınızda, elde ettiğiniz kazançlar kayba dönüşecektir. Bu durumlara düşmemek için, sabretmeyi bilmelisiniz ve motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Kendinize bir hedef belirlemeli, planlarınız doğrultusunda hedeflerinizden şaşmamalısınız.

Tecrübe Kazanmalısınız

Tecrübe Kazanmalısınız

Profesyonel yatırımcılar gibi işlem yapmak istiyorsanız, tecrübe kazanmanız şarttır. Demo hesap uygulaması sayesinde çok rahat deneyim kazanabilirsiniz. Deneme hesabında yaptığınız işlemleri gerçek hesabınızda yapıyormuşsunuz gibi düşünmelisiniz ve işlemlerinizi ona göre gerçekleştirmelisiniz. Güncel piyasa verileri ile işlem yaparken, analiz tekniklerini kullanmalısınız ve kendinize göre yorumlamalısınız. Deneyim kazandıkça, kendinize göre stratejiler geliştirecek, işlemlerinizi beklentileriniz doğrultusunda gerçekleştireceksiniz.

Özetlemek gerekirse; öncelikle gelir elde edebilmeniz için piyasa bilginizin tam olması gerekir. Sadece bilginiz yeterli olmayacaktır, demo hesap yardımıyla tecrübe sahibi olmanız gerekir. Fiyatlar, arz ve talebe göre belirlendiği için, bu faktörleri çok iyi bilmelisiniz. Ayrıca yatırım araçlarının özelliklerine göre bu faktörler değişkenlik göstermektedir. Aracı kurumun ücretsiz eğitim hizmetlerinden yararlanarak piyasa bilgisine, deneme hesap uygulamasıyla da tecrübeye sahip olabilirsiniz. Analiz tekniklerinizi doğru kullandığınız sürece, sizde profesyonel yatırımcılar gibi kazanç elde edebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir