Yatırımcılar için Canlı Takip Platformu Piyasa.Paratic.com için Detaylı İnceleme

Merhaba BorsaPiyasasi1.com takipçileri;

Borsa Seans Saatleri başlıklı yazımızla başlattığımız yayın hayatımız boyunca sizlerle yatırım piyasaları hakkında faydalı bilgiler paylaşmaya özen gösterdik. Genel olarak site tanıtımı yapmadığımızı da biliyorsunuz. Ama sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz Piyasa.Paratic.com platformundan bahsetmek istedik. Çünkü yakın zamanda borsa takip platformuyla da hizmet vermeye başlayacaklar. İşte tam da bu nedenle siteyi sizler için inceleyip, artı ve eksilerini paylaşmak istedik.

Paratic.com “Türkiye’nin Para Portalı” sloganı ile 2014 yılından beri aktif bir şekilde yayın yapıyor. Canlı fiyat platformunu hazırladıklarını ise kısa süre önce gördük. Piyasa.Paratic.com subdomaini üzerinden faaliyete başladıkları ilk günden beri, merakla izliyorduk. Merakımızı bir tık ileriye gördük ve sitenin Genel Yayın Yönetmeni Aysun Bayhan ile iletişime geçtik. Kendisinden canlı takip platformu hakkında bilgiler aldık.

Aysun Hanım’dan aldığımız bilgilere göre; platform beta süreci denemeleri kapsamında ilk olarak döviz ve altın fiyatları alanlarına odaklanmış. Bu alanda denemeleri ve düzenlemeleri bittikten sonra hisse senetleri için destek vereceklerini bizlerle paylaştı. Bunun üzerine döviz ve altın sayfaları hakkında biraz daha bilgi almak istedik.

Piyasa.Paratic.com’un döviz sayfasında yapılan düzenlemeler; ülkemiz yatırımcılarının en çok takip ettikleri dövizlerin ön planda, diğerlerinin ise biraz daha geri planda olması dikkate alınarak tasarlanmış. Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi bir düzenleme yapılmış.

Piyasa.Paratic.com Döviz Sayfası
Piyasa.Paratic.com Döviz Sayfası

Sayfa Adresi: https://piyasa.paratic.com/doviz/

Bize göre bu düzenleme oldukça kullanışlı olmuş. Sonuçta Arjantin pezosu belki ülkemizde çok az kişi tarafından takip ediliyordur. Ama sterlin, ruble gibi dövizler büyük bir çoğunluk tarafından izleniyorlar.

Buna ek olarak takip etmek isteyeceğiniz dövizin sayfasına girdiğiniz zaman, diğer seçeneklere kolay erişim imkanına da dikkat edildiği belirtiliyor. Yani Euro sayfasına girdiğiniz zaman, kaybolmuyorsunuz ve göz atmak istediğiniz diğer dövizlere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bildiğiniz gibi canlı verilerde herhangi bir sayfadayken diğerine geçmek için birkaç farklı işlem yapmanız gerekiyor. Ama piyasa.paratic.com bu konuda, kullanıcı dostu yüzünü göstermiş.

Piyasa.Paratic.com Euro Sayfası
Piyasa.Paratic.com Euro Sayfası

Sayfa Adresi: https://piyasa.paratic.com/doviz/euro/

Gelelim altın fiyatları sayfasına… Aysun Hanım’dan aldığımız bilgilere göre; altın fiyatlarını takip eden birbirinden farklı yatırımcı profili bulunuyor. İşte bu bilgiyi göz önünde bulundurarak bir sayfa düzeni oluşturmuşlar. Aşağıda gördüğünüz resim size bunu açıkça gösterecektir.

Piyasa.Paratic.com Altın Sayfası
Piyasa.Paratic.com Altın Sayfası

Sayfa Adresi: https://piyasa.paratic.com/altin/

Resimde gördüğünüz gibi kuyumcu altınlarının alış – satış fiyatları okunaklı bir tablo ile sizlere sunulmuş. Üst kısımda bulunan dolar, Euro, sterlin ve ruble fiyatları da ek olarak yerleştirilmiş. Sonuçta dövizlerle altın arasında bir korelasyon olduğunu biliyorsunuz.

Sağ tarafta ise altın ons fiyatına ait bir mum grafiği bulunuyor. Yani finans piyasalarında işlem yapan bir altın yatırımcısıysanız sizlere de uygun veriler bu sayfada veriliyor. Elbette burada eksi bir nokta belirtmek istiyorum; mum grafiğinin biraz daha geliştirilmesi gerekiyor. Bir önceki günün altın ons fiyatını göremiyorsunuz. Aysun Hanım bu konuda da gerekli düzenlemelerin olacağı konusunda bizlere bilgi verdi.

Herhangi bir altın fiyatı için detaylı bilgi almak istiyorsanız sayfasına girmeniz yeterli görünüyor. Örneğin; gram altın sayfasına girdiğimizde bir çizgi grafiği görüyorsunuz. Oldukça anlaşılır olan bu grafikte hangi seviyelerin kaydedildiğini rahatça okuyabiliyorsunuz. Aynı zamanda Euro sayfasında olduğu gibi diğer altın türlerine ve canlı verilere de sayfadan kolayca ulaşma imkanınız bulunuyor.

Piyasa.Paratic.com Gram Altın Sayfası
Piyasa.Paratic.com Gram Altın Sayfası

Sayfa Adresi: https://piyasa.paratic.com/altin/gram-altin/

Aldığımız bilgilere göre emtialar ve pariteler için oluşturulan sayfalar, geliştirilmeye başlanıyor. Bu sayfalar mevcut halleriyle bile oldukça iyi görünüyor; ama bir yatırımcı gözüyle baktığımız zaman, geliştirilmesi gerektiği anlaşılıyor. Ayrıca hepimizin bildiği gibi forex piyasasına 10.02.2017 tarihinde getirilen düzenleme sonrasında pariteler ve emtialar eskisi kadar ilgi görmüyor.

Aysun Hanım ile yaptığımız görüşmelerden aldığımız bilgiler, yukarıdaki gibi. Bunlara ek olarak kendi gözlemlerimiz sonucunda birkaç artı ve eksi yönden bahsetmek istiyoruz:

Piyasa.Paratic.com Platformunun Artı Yönleri

Platformun dikkat çeken bir tasarımla, daha önce gördüğümüz sitelere benzemediğini söylemeliyiz. Çünkü hepimizin bildiği gibi birçok site tasarıma önem vermiyor. Sadece canlı verileri satın alıyor ve bunları alelade sunuyor. Kullanıcı deneyimi düşük sitelerden sonra Paratic Piyasalar bizi fazlasıyla etkiledi. Ciddi bir emek olduğu ortada.

Canlı platformun en büyük artısı ise hızıyla alakalı. Normal şartlarda canlı fiyat siteleri, fazla data çektiği için ağırlaşır ve sayfalar arası gezmek zorlaşır. Ama Paratic Piyasalar bu işi çok iyi bir şekilde çözmüş ve sayfalar arasında hızlıca gezebiliyorsunuz. Fiyatlar anında karşınıza geliyor ve bunun ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Kullanıcı deneyiminin yüksek olması, güçlü sosyal yanları, iletişim konusunda ulaşılabilir olmaları gibi daha birçok artı yönü bulunuyor.

Piyasa.Paratic.com Platformunun Eksi Yönleri

Canlı platformun eksileri arasında yukarıda da belirttiğimiz gibi grafikler biraz daha geliştirilmeli. Profesyonel yatırımcı için yeterli bir grafik henüz gözükmüyor. Ama aldığımız bilgiler, grafikler konusunda işlemler yapılacağı yönünde bu içimizi rahatlatıyor.

Diğer bir eksi yön ise mobil uygulamalarının henüz bulunmaması. Sonuçta artık akıllı telefonlarımız yatırım portföyüne dönüştü ve her işimizi oradan yapıyoruz. En kısa sürede mobil için uygulama geliştirmeleri de iyi olacaktır.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir