Emtia Borsası Nedir, Ne İşe Yarar?

Emtia Borsası Nedir, Ne İşe Yarar?Borsalar birikimlerin değerlendirilebildiği kurumsal piyasalardır. Bu sayede tek fiyat oluşumuna sahiptir. Birçok yatırım aracına sahiptir. Borsaların kuruluşları araştırıldığında karşımıza ilk çıkan ürünler emtialardır. Ticarete konu olan, alım – satımı yapılan mallara emtia adı verilir. Gündelik hayatta fiziken sahip olunarak gerçekleştirilen yatırımlar, borsada fizik olmayan şekillerde gerçekleştirilir. Bu durum yatırımcılar açısından avantajlıdır.

Borsada işlem gören yatırım araçları çok fazla olduğu için işlem hacmi artmaktadır. Genel grupları adı altında toplanmaktadır. Örnek vermek gerekirse; menkul kıymetler borsasında hisse senedi, tahvil, bono gibi enstrümanlar, döviz borsasında tüm para birimleri, emtia borsasında ise altın, gümüş, petrol, bakır, buğday, kakao gibi araçlar işlem görmektedir. Yatırımcılar arasında yoğun talebe sahip olan araçlar ise kendi özel ürün borsalarını oluşturmaktadır. Altın borsası buna verilecek olan en güzel örneklerden biridir. Bunun nedeni yatırımcıların kaos, kriz dönemlerinde bile yatırım yapılmaktan vazgeçmemeleridir.

Peki emtia borsası nedir, ne işe yarar gelin hep birlikte bakalım:

Emtia Borsası Nedir?

Emtia borsası farklı değerlere sahip, ticareti yapılabilen çok sayıda ürünü bünyesinde barındırır. Değerli madenler, sanayi metalleri, kimyasallar, gıda maddeleri, tarım ürünleri, hammaddeler gibi ana gruplara ayrılır. Altın, gümüş, platin, bakır, çelik, buğday, mısır, pamuk, kakao, petrol emtia borsalarında yoğun olarak tercih edilen enstrümanlardır. Vadeli ve vadesiz olarak işlem görebilmektedir. Bunun nedeni tüm yatırım araçlarının vadeli opsiyon borsalarında da işlem görmeleridir.

Vadeli işlem ve opsiyon borsalarında türev araçlar denilen sözleşmeler bulunmaktadır. Vadeli işlem sözleşmeleri nedir, öğrenmek için tıklayınız. Bu sözleşmelerin çoğu standarttır. İşlemler internet üzerinden yapıldığı için alıcı ve satıcı karşılaşmadan istediği büyüklükte, kalitedeki emtiaya bugünkü fiyatından sahip olabilmektedir. Ayrıca vade sonunda kararlaştırılan fiyat üzerinden yatırım işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede yatırım aracının gelecekteki sahip olduğu değer önemli değildir. Böylece değişen fiyatlara karşı kendinizi korumaya almış olursunuz. Vadeli işlemler, korunma, arbitraj ve spekülasyon amaçlı yapılmaktadır. Böylece piyasadaki nakit akışı hızlandırılması amaçlanmıştır.

Borsalarda genellikle uzun vadede yüksek kazanç elde edilmektedir. Çünkü piyasanın yapısı gereği kısa vadede yapılan işlemler yüksek risk içermektedir. Bu nedenle de çok iyi bir borsacı olmak istiyorsanız piyasayı kapsamlı olarak bilmenizde fayda vardır. Aynı zamanda deneyim çok önemlidir. Bilgi ve deneyimleriniz sayesinde karşılaşılabilecek risklerin çoğunluğu önlenebilmektedir. Diğer yatırım araçlarına göre emtialar en güvenilir enstrümanlardır. Bunun nedeni günlük hayatta kullanıldıkları için yatırımcıların gelecekteki fiyatları hakkında kolayca fikir yürütebilmeleridir.

Biliyorsunuz ki borsalarda enstrümanların gelecekteki değerleri tahmin edilerek düşük seviyeden alım, yüksek seviyeden ise satım yapılarak, kâr edilmektedir. Bu nedenle yatırım yapacağınız emtianın özelliklerini ve fiyatlarına etki eden faktörleri bilmeniz gerekir. Böylece beklentilerinizi karşılayacak avantajlı pozisyonları portföyünüze ekleyerek, istediğiniz getirileri elde etmeniz mümkündür. Emtialar düşük fiyata sahip olmaları ve anlık dalgalanmalarda aşırı değişmelere uğramadıkları için çoğu yatırımcı için güvenilir araç olarak nitelendirilmektedir.

Emtia Borsası Ne İşe Yarar?

Spot piyasalarda emtiaların fiziki alım – satımı beklenen miktardan aşağı getiri sağlar. Bunun nedeni ek masraflara katlanılmasıdır. Ayrıca, satıcı tarafın kazanç elde etmesi için fahiş fiyat uygulaması da cabasıdır. Bu nedenle çoğu yatırımcı aynı fiyattan alım – satım yapıldığı için emtia borsalarına yönelmiştir. Aynı zamanda fiziki olmayan işlemler yapıldığı için çalınma, kaybolma gibi durumlara karşı depolama, saklama, muhafaza etme gibi sorunlar ortadan kaldırılmıştır. Sadece fiyat farklarından dolayı kâr elde edilmektedir.

Emtialar her ne kadar güvenilir araçlar olsa da risk yok diyemeyiz. Örnek vermek gerekirse; altın ile işlem yapılıyorsa FED’in faiz açıklamaları, dolar kurundaki değişiklikler, arz ve talep dengeleri gibi durumların takip edilmesi buna göre değerli madenin gelecekte alacağı fiyatın doğru tahmin edilmesi gerekir. Emtialar genellikle Amerikan doları üzerinden işlem görürler. Bu nedenle Amerika’da meydana gelen en ufak değişiklik ve gelişme doğrudan yatırım araçlarının fiyatlarına yansımaktadır. Piyasa takibi yapılması, sonrasında fiyatların alacağı değerlerin tahmin edilmesi son derece önemlidir.

Başarılı emtia yatırımlarının gerçekleştirilebilmesi için, borsa temel ve teknik analizleri yardımıyla araçların ileri tarihte alması muhtemel en yüksek ve en düşük fiyat seviyeleri belirlenmektedir. Bu nedenle piyasa bilginizin tam olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde değişen fiyatları kontrol altına alabilirsiniz ve olumlu gelen sinyalleri değerlendirebilirsiniz. Özellikle ülke ekonomilerinin seyrini değiştiren ekonomik değişmeler, yatırımcıların alım gücünü etkilediği gibi araçların fiyatlarını da etkilemektedir. Bunun için Uluslararası Para Fonu (IMF) emtia endeksi oluşturulmuştur. Böylece dünyada işlem gören emtiaların fiyat seyri kolaylıkla izlenebilmektedir.

Sonuç olarak, borsalarda emtia yatırımı vadeli veya vadesiz olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. İsterseniz emtia borsalarında anlık fiyat değişimlerinden isterseniz de standart sözleşmeler sayesinde belirlenen değer üzerinden fiziki olmayan şekillerde yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Asıl olan başarılı sonuçlar elde etmek borsada düzenli olarak para kazanmaktır. Bunun için aracı kurumların eğitim ve demo hesap faaliyetinden yararlanmanızda fayda vardır. Böylece zaman geçtikçe kendi stratejilerinizi geliştirdikçe, profesyonel yatırımcılar gibi kontrolü elinizde tutarak istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir