İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?

İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?Biliyorsunuz ki her işimizi internet üzerinden tek tıkla halletmeye başladık. Buna birikimlerimizi değerlendirebileceğimiz yatırım işlemleri de dahildir. Tezgahüstü piyasalarda yapılan işlemlerin aynıları, borsada internet bağlantılı elektronik cihazlardan online platformlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ayrıca yatırım enstrümanlarının çeşitliliği her gelir düzeyine hitap etmektedir. Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve dövizler piyasada işlem gören enstrümanlardır.

Borsa işlemlerinin internet üzerinden yürütülmeye başlaması ile birlikte, yatırımcıların seans salonlarına giderek vakit kaybetmelerinin, diğer yatırımcıların fikirlerinden etkilenmelerinin önüne geçilmiştir. Aynı zamanda internetten yapılan borsa yatırımları sayesinde hızlı ve etkili bir şekilde borsa takibi yapmanız kolaylaşmıştır. Bu sayede oluşacak riskleri önlemeniz mümkündür. Piyasa takibi ve fiyat analizleri önemli konulardır. Borsaya girmeden temel ve teknik konuları çok iyi bilmeniz halinde portföyünüzü kârlı araçlardan oluşturabilirsiniz.

İnternetten Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsaya yatırım yapabilmeniz için borsa üyesi olan bir aracı kurum veya bankalar aracılığıyla vadesiz yatırım hesabı açtırmanız gerekir. Bunun için seçtiğiniz kurumla aranızda çerçeve sözleşmesi imzalarsınız. Bu sözleşme yatırımcıların haklarını gözetirken her iki tarafa da bazı yükümlükler getirmektedir. Aracı kurumları için yatırımcılar arasında adaletli davranılmasını ve işlemlerin güvenilir bir şekilde yapılması şartı koşulmaktadır. Yatırımcılar için de aracı kurumu aracılığıyla yapılan her işlem için kurumunuzla belirlediğiniz miktarda komisyon bedeli hesabınızdan kesilmektedir.

Borsada Yatırım Hesabı Nasıl Açılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Sözleşme maddeleri belirlendikten ve imzalandıktan sonra, seçtiğiniz aracı kurumu tarafından yatırım hesabınız birkaç gün içinde açılmış olur. Hesabınız aktif hale geldiğinde, paranızı yatırarak yatırım işlemlerinize başlayabilirsiniz. Aracı kurumunuzun online platformları aracılığıyla yatırım araçlarının fiyat hareketlerini izleyebilirsiniz. Aynı zamanda ekonomik takvim ile piyasa takibini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Avantajlı bulduğunuz pozisyonlar için alım ya da satım emri verdiğinizde, kurumunuz emrinizi borsaya uygun hale getirerek, piyasaya iletir.

Borsa işlemlerinde alıcı ve satıcı yüz yüze gelmez. Yatırımcıların arz ve talepleri birbirini karşıladığı zaman sistem alıcı ve satıcı tarafın pozisyonlarını otomatik olarak kapatır. Örnek vermek gerekirse; x şirketinin hisse senedini 1.000 TL ile alım emri verdiğinizi varsayalım, eğer x şirketinin senedini elinde bulunduran yatırımcı senedine 1.000 TL ile satış emri vermişse, işleminiz sistem tarafından onaylanıp gerçekleştirilir. T+2 gün sonra satıcı hisse senedini, alıcı parayı karşı tarafa transfer eder. Bütün işlemler bu şekilde yapılmaktadır.

Borsada Doğru Portföy Nasıl Oluşturulur?

Borsaya yeni başlayan yatırımcıların en çok merak ettiği korulardan bir tanesi de borsada portföy nasıl oluşturulur sorusudur. Bu sorunun yanıtı herkese göre farklıdır. Yatırımcıların amacı para kazanmak olsa da herkesin sermayesi ve beklentisi aynı değildir. Bu yüzden, öncelikle beklentinizi belirlemelisiniz. Daha sonra yatırım araçlarının özelliklerini ve fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların nelerden etkilendiğini çok iyi bilmelisiniz. Buna bağlı olarak hangi aracın beklentinizi karşılayabileceğini rahatça anlayabilirsiniz.

Borsada işlem gören hisse senetleri en çok kazandıran yatırım araçları arasında yer almaktadır. Bunun nedeni hem alım – satım arası elde edilen kârdır. Senedin sağlamış olduğu şirkete ortaklık hakkıyla yıl sonu temettü (kâr) dağıtımlarından ayrıca gelir elde etmeniz mümkündür. Diğer yatırım araçlarında böyle bir şey söz konusu değildir. Sadece fiyat değişimlerinden kazanç sağlanır. Kıymetli evrakların fiyatının artıp azalacağını borsa analizleri yaparak anlamanız mümkündür.

Piyasada tüm para birimlerine yatırım yapılmaktadır. Bu yatırımlar döviz çiftleri yani pariteler üzerinden gerçekleşmektedir. Bu yüzden, anlık değişen parite fiyatlarının ne yönde oluşacağını bilmeniz avantajlı pozisyonları kaçırmadan değerlendirebilmeniz anlamına gelmektedir. Borsada açığa satış işlemi ile yükselen ve düşen parite fiyatlarını avantaja çevirmeniz mümkündür. Fakat, her aracı kurumu bu işlem özelliğini kullandırmamaktadır. En kazançlı döviz yatırımı yapabilmeniz için, tüm para birimlerini tanımanız gerekir.

Borsanın en güvenli araçları emtialardır. Bunun nedeni, fiyatlarında çok sık ve sert dalgalanmaların görülmemesidir. Çok fazla çeşide sahip olan emtialar, risk almayı sevmeyen ya da risk dağılımı yapmak isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilir. Hisse senetleri çok fazla getiri sağlamasına rağmen, yüksek risk içerdiği için anlık piyasa takibi yapılması gerekir. Emtialara etki eden olaylar bellidir. Bu yüzden sürekli piyasa takibi yapılması gerekmez.

Emtia Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Borsa endeksleri, içinde farklı sektörlerin hisselerini barındırır. Bu yüzden sıkı takip gerektirirler. Endekslere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar belli bir seviyenin üzerinde borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmalıdırlar. Çünkü, fiyatları ülkelerde meydana gelen olaylar yüzünden anlık olarak değişmektedir. Hangi sektörlere yatırım yaptığınızı bilmelisiniz. Buna bağlı olarak senetlerin fiyat analizlerini doğru yorumladığınızda doğru zamanda doğru işlemleri gerçekleştirerek yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Son olarak, portföyünüzde gelecekte değerlenecek araçlara yer verdiğinizde yüksek kazanç etmeniz mümkündür. Bunun için piyasa bilginizin ve deneyiminizin tam olması gerekir. İnternet üzerine taşınan işlemlerin yanı sıra borsa eğitimleri de yatırımcılara aracı kurumlarının uzmanları tarafından internet aracılığıyla verilir. Eğitimler sayesinde piyasanın işleyiş mantığını kafanızda şekillendirirsiniz. Ancak deneyim kazandığınızda eksik parçalar yerine tam olarak oturacaktır. Bunun için, geliştirilen demo hesap veya sanal borsa oyunlarında tecrübe kazanmanız gerekir. Böylece deneyimli borsacılar gibi portföyünüzü kâr getirecek araçlardan oluşturabilir, beklentinizi karşılayabilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir