Küçük Yatırımcılar için Borsa Önerileri

Küçük Yatırımcılar için Borsa Önerileri

Borsada tasarrufların değerlendirilerek, daha rahat yaşam koşullarına sahip olmak istenir. Hedeflerinize ulaşabilmek için kesinlikle prensipli bir şekilde yol almanız gerekir. Planlarınız doğrultusunda ilerlediğiniz sürece başarılı olmanız mümkündür. Bunun için borsayı tam manasıyla bilmelisiniz. Bu sayede risk oluşumlarını dizginleyerek, yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

”Spekülatörlere İnanmayın!”

Piyasada küçük yatırımcılar diğer yatırımcılara göre daha az sermayeye sahiptir. Genellikle sağdan soldan duyumlara göre hareket etmektedir. Herkesin amacı para kazanmak olduğu için kimse kimseye taktik vermemektedir. Verseler dahi büyük ihtimalle spekülatörle karşı karşıya kalmışsınızdır. Spekülatörler yatırımcılara asılsız söylentiler yayarak, kendi istedikleri doğrultusunda işlem yapmanızı sağlarlar. Bu durumda siz zarar ederken, karşı taraf çoğunlukla kâr elde etmektedir. Borsa yapısı gereği spekülasyon ve manipülasyonlara maruz kalmaktadır. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

”Yatırım Planı Oluşturun!”

Borsaya üzülmeyeceğiniz, kaybetmekten korkmayacağınız miktarla giriş yapmalısınız. Borsada para kaybetmemek için ne yapmalı, bilgi almak için buraya tıklayın. Çünkü bu piyasadan evini geçindiren yatırımcılar olduğu gibi bütün mal varlığını kaybedenlerde mevcuttur. Bu yüzden en önemli önerimiz borsayı tanımanız ve deneyim kazanmanızdan yanadır. Gelişi güzel işlem yaparak, piyasadan kâr elde etmeyi beklemek çölde yağmur yağmasını istemek gibidir. Ancak çok şanslı olmanız gerekir. Fakat şansta bir yere kadardır. Biliyorsunuz ki ”çekirge bir sıçrar iki sıçrar fakat üçüncüde ele geçer” sözü boşa söylenmemiştir. Bilgi ve deneyimleriniz doğrultusunda şansınızı daha çok arttırabilirsiniz.

”Fiyat Takibi ve Analizlerini İhmal Etmeyin!”

Borsada kazanç elde etmek için anlık piyasa hareketlerinin takibini yapmanız sonucunda fiyatların hangi yönde ilerleyeceğini yorumlayabilmeniz gerekir. Piyasaya yeni giriş yapmış ve finans konuları hakkında deneyime sahip olmayan yatırımcılar ilk etap bu konularda biraz zorlanmaktadır. Fakat profesyonel seviyeye ulaşanlarda bu yollardan geçmiştir. Önemli olan pes etmemek ve hatalarını tekrarlamamaktır. Bunun için aracı kurumlarının sunmuş oldukları ücretli – ücretsiz eğitim programlarından yararlanmanızı önerebiliriz. Bu sayede en temelden başlayarak, yıllar geçtikçe deneyimleriniz sonucu uzmanlaşabilirsiniz.

”Fiyat Seviyelerini Belirleyin!”

Yatırım araçlarının fiyatları anlık olarak değiştiği için analiz yöntemleri sayesin ileri tarihte enstrümanların alabileceği en yüksek ve düşük seviyeleri belirlenebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; x şirketinin senedine yatırım yapacaksınız vade aralığı süresi boyunca hissenin değer artış – azalışlarını saptamanız gerekir. Biliyorsunuz ki borsalardan alım – satım arası farktan kâr elde edilir. Bu nedenle düşük fiyattan alım, fiyat yükseldiğinde satış yaparak kazanç sağlanır. Mevcut oluşturacağınız pozisyonda hem kâr hem de zarar etmek istediğiniz seviyeleri belirlemelisiniz. Fiyat oluşumlarına göre belirlediğiniz seviyeler üzerinde işleminizi sonlandırmalısınız.

”Yatırım Araçlarını Tanıyın!”

Borsada birçok yatırım enstrümanı mevcuttur. Kıymetli kağıtlar, ticarete konu olan emtialar, tüm para birimleri ve borsa endeksleri piyasada işlem gören araçlar arasında yer almaktadır. Değerli evraklar hisse senetleri, tahviller ve bonolardan, Emtialar ise altın, gümüş, bakır, platin, petrol, doğalgaz, buğday, şeker, pamuk gibi günlük hayatta ticareti yapılan malları kapsamaktadır. Önemli olan birikimlerinizi hangi enstrüman aracılığıyla değerlendirecek olmanızdır. Yatırım yapacağınız aracın özelliklerini ve fiyatlarının dalgalanmasına neden olan faktörleri bilmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır.

”Riskleri Minimuma İndirerek, Maximum Kazancı Hedefleyin!”

Piyasada fiyatlar birçok unsura bağlı olarak değişmektedir. Genel itibariyle bakıldığında arz ve talep faktörleri göze çarpmaktadır. Nasıl ki bir malın arzı sabit veya az iken talep fazla olduğunda fiyat yükseliyorsa, tam tersi durumda düşmektedir. Bunu unutmamalısınız ve fiyatlar üzerine etki eden faktörleri bilmelisiniz. Borsada minimum risk nasıl sağlanır, öğrenmek için tıklayınız. Böylece rahatlıkla risklerin önüne geçebilir, daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Ama bunun için belli bir sürecin geçmesi gerekir. Tabii ki bu sizin piyasanın mantığını kavrayıp kavramanızla da alakalı bir konudur. Kısa sürede de işlemlerinizi bilinçli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

”Panik Yapmayın!”

Borsada fiyatların düşüş ya da yükselişe geçtiğinde yatırımcılar oldukça heyecanlanmaktadır. Özellikle yatırım aracının değeri düşerken insanlar kaybetme korkuları yüzünden kâr getirecek hisse senedinden zararla ayrılmaktadır. Bu gibi durumlarda yapacağınız tek şey sakin kalmaktır ve hissenin performansını gösteren endekslerin analizini yapmaktır. Zaten analizlerin sonucu olumlu veya olumsuz olarak alım – satım sinyali vermektedir. Panikle, acele karar vermeyin, belirlediğiniz fiyat seviyelerine bağlı kalın.

”Portföyünüzü Canlı Tutun!”

Borsada portföy nasıl oluşturulur en önemli konular arasında yer almaktadır. Çünkü bunun sonucuna bağlı olarak zarar veya kâr elde edilir. Bu yüzden paranızın hepsiyle tek araca yatırım yapmaktansa birden fazla enstrümanı portföyünüze eklemelisiniz. Bunun nedeni riski dengelemektir. Çünkü fiyat çeşitli faktörlere bağlı olarak etkilendiği için belki de o an karşınıza çıkacak riski öngöremediniz böylece bütün paranızı kaybedersiniz. Ama portföyünüz canlı olursa, diğer araçlardan gelir elde edebilmeniz mümkündür.

”Parça Parça Alım – Satım Yapın!”

Borsada kademeli olarak işlem yapmak en doğru olanıdır. Bunun nedeni düşen fiyatların daha da düşebilme, yükselen fiyatlarınsa daha da yükselme ihtimalidir. Bu nedenle kâr getirmesini beklediğiniz araca parça parça daha düşük seviyelerden alım yapabilirsiniz. Fiyat yükselmeye başladığında ise en düşük seviyeden almış olduğunuz pozisyonda başlayarak, kademeli olarak satış yaparak kâr elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, küçük yatırımcılar için yapmış olduğumuz öneriler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda amacımız yatırımcıları bilinçlendirmektir. Çünkü insanların çoğu yazılan yazılara inanarak, borsadan sadece kazanç elde edildiğini düşünmektedir. Bu düşünce yanlıştır. İyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız ilk koşuldur. Sonrasında ise doğru yatırım stratejileri ile hareket ederek birikimlerinizi değerlendirmeniz mümkündür.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir