Warren Buffett’ın Borsa Piyasası Hakkında Görüşleri

warren-buffett-borsa-piyasasi-gorusleri

Borsadan zengin olmanın mümkün olmadığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü dünya üzerinde birçok borsa zengini bulunuyor ve birçoğu ‘atadan zengin’ değil. Bu zenginler arasında belki de en sempatiği ve yatırımcılara tavsiye vermekten çekinmeyeni ise Warren Buffett.

Warren Buffett dünyanın en zenginleri listesinde 3. sırada yer alıyor ve ilk ticareti de 5 yaşındayken yapmaya başlamış. Büyükbabasının bakkalında 6’lı kolaların tanesini 5 sentten satarak her birinden 1 sent kar elde etmiş. İlk hisse senedini ise daha 11 yaşındayken almış ve fiyatının yükseldiğini gördüğü zaman satarak para kazanmış. Babası da borsa simsarı olan Buffett, daha sonra bu sattığı hisse senetlerinin ilerleyen süreçte daha fazla değerlendiğini gördüğü zaman ise uzun vadeli yatırım yapması gerektiğini anlamış. Yani Warren Buffett’ın borsa piyasası hakkındaki ilk görüşü, uzun vadeli yatırım yapıldığı zaman daha yüksek kazanç elde edebileceğinizdir.

Borsada uzun vadeli yatırımlar daha yüksek kazanç getirir!

İkinci tavsiyesi aynı zamanda zengin olmak isteyenler için de geçerli olan bir tavsiye. Buffett, paranızı akıllıcı ve bir amaç için harcamanızı öneriyor. Kendisi 50 yıl önce satın aldığı ve Türkiye’de bulunan zenginlerin oturduğu yalılara göre oldukça mütevazi olan bir evde yaşıyor. Savurganlığınızı dizginlemenizi ve hiç hesaba katmadığınız 3 – 5 kuruşların hesabını yapmanızı öneriyor.

Paranızı doğru yönetin!

Servetine servet katmasının bir nedeni olarak da kendi yatırım kararlarını kendi aldığından bahsediyor. Hata buna bir örnek olarak da, ABD’li yatırımcıların % 50 kadarının kendilerine ait bir finansal planı ve hedefi olmadığından bahsediyor. Warren Buffett, insanların ve yatırımcıların her şeyden önce kendilerine bir finansal yatırım kararı almaları gerektiğine ve bu kararları alırken başkalarından etkilenmemelerine, başkalarına ihtiyaç duymamalarına dikkat çekiyor. Ayrıca bir kişinin kendi parasını yönetmek için başka bir kişiye para ödememesi gerektiğini belirtiyor.

Kendinize finansal plan ve bir hedef edinin!

Warren Buffett, yatırım yapmak isteyen kişilerin yaşayabilecekleri ve söz konusu olan riskleri her zaman kabullenmelerinin zorunlu olduğundan da bahsediyor. Kaybetme riskinin olmadığı bir kazancın olmadığını, para kazanmanın en önemli parçasının riskler olduğunu belirtiyor.

Riskleri kabullenin!

Günde 18 saatini yatırım yapılabilecek alanları incelemek için geçiren Warren Buffett, anlamadığınız bir işe kesinlikle para yatırmamanızı öneriyor. Kendine Facebook, Google, Twitter gibi hisse senetlerinin geleceği hakkında sorulan sorulara verdiği yanıt ise bunu kanıtlıyor: “Bu hisse senetlerinin geleceğinden anlamıyorum ve piyasalarda bundan 10 yıl öncesine göre çok farklı.

Anlamadığınız bir işe para yatırmayın!

Ayrıca finans eğitiminizi doğru bir şekilde aldığınızdan da emin olmanızı öneriyor. Yine Amerikalı yatırımcılardan örnek vererek, ABD’li yatırımcıların yatırım yapmanın para kaybetmelerine neden olacağına inandıklarını söylüyor. Warren Buffett’a göre; iyi seçilmiş bir hisse senedi, bono, banka faiz geliri ve altın yatırımının risksiz olduğunu savunuyor ve riskin ne yaptığınızı bilmediğiniz zamanlarda oluştuğunu ve geçerlilik kazandığını söylüyor.

Finansal eğitim ve deneyim konusunda kendinizi geliştirin!

Warren Buffett, Coca Cola, Wells Fargo ve IBM hisselerinin kendine göre en gözde yatırım şirketlerini olduğunu söylüyor ve dersinize iyi çalışırsanız, bu iyi markalara uzun vadeli yatırım yapabileceğinizi söylüyor. Bir hisse senedini satın alırken, değerli markaların dip seviyelerini araştırın diyor ve uzun vadeli yatırım yapmanız konusunda uyarıyor.

Ünlü markaların dip seviyelerini kovalayın!

Yatırım yaparken cimriliğin kendisine büyük bir fayda sağladığından bahsediyor ve ilk kez tuvalet kağıdını gördüğü zaman “reklam alınmamış 500 sayfa düşünemiyorum” şeklinde bir tepki verdiğinden bahsediyor.

Ayrıca ABD’li yatırımcıların yatırım yaparken duygularını ön planda tuttuğundan da bahsediyor. Sabırlı bir yatırımcı olmanızı, her durumun sizin lehinize olduğu durumları sabırla beklemenizi öneriyor. Fırsatı kaçırdığınızı düşünerek aceleci davranmamanızı ve panik yapmadan fırsatları kovalamaya devam etmenizi öneriyor.

Son olarak Warren Buffett, kaybettiren diye tanımlanan hisseleri piyasa yükseldiğinde satmanızı, kazanan diye tanımlanan hisseleri piyasa çöktüğü dönemlerde almanız öneriyor.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir