Borsa Düşerken Ne Yapmalı?

Borsa Düşerken Ne Yapmalı?Borsa birikimlerin değerlendirildiği yasal ve güvenilir piyasadır. Herkesin ortak amacı para kazanmaktır. Başarılı olmak için gelişen durumlara bağlı olarak alternatif stratejiler ile hareket edilmelidir. Bunun için piyasa bilginizin ve deneyiminizin seviyesi oldukça önemlidir. İleri seviyede kendini geliştirmiş deneyim sahibi olan borsacılar, piyasalar düşerken ve yükselirken nasıl davranmaları gerektiğini analiz ederek, kazançlı sonuçlar elde ederler.

Peki, borsa düşerken ve yükselirken ne yapmalı gelin hep birlikte bakalım:

Borsanın düşmesi ve yükselmesi yatırım araçlarının fiyatlanmalarına bağlıdır. Arz ve talebin etkisiyle yön değiştiren fiyatlar, piyasanın seyrini de değiştirmektedir. Bu konuda doğru sonuçlar elde edilmek için borsa takibi ve fiyat analizi yapılması son derece önemlidir. Temel ve teknik analiz yöntemleri ile işlem gören araçların alacağı fiyat seviyeleri tahmin edilmektedir. Bu aşamada analizlerin sonucunda alınan sinyallere göre hareket edilmelidir.

Öncelikle borsa neden düşer ve yükselir sorularının yanıtını bilmeniz gerekir. Dünya ülkelerinin ekonomilerinde meydana gelen en ufak bir değişmede, yatırımcıların bütçeleri etkilenir. Bu durumda borsa araçlarına olan talepte azalma veya artmalar görülür. Talebin azalması piyasanın düşüşüne sebep olurken, artması da yükselmesine neden olur. Genellikle dönem içinde açıklanan makroekonomik veriler sayesinde ülke ekonomilerinin genişleyip, daralmaları hakkında rahatlıkla yorum yapılmaktadır.

Eğer bir ülkenin ekonomisi durgun veya daralma yönünde seyrediyorsa, borsa düşüştedir. Örnek vermek gerekirse; ülkemizde hükümetin kurulamaması, ekonomiye doğrudan yansımaktadır. Paramızın değeri git gide diğer para birimleri karşısında değer kaybetmektedir. Faiz ve enflasyon oranları yükseldiği için yatırımcıların talepleri düşmektedir. Bunun nedeni ekonominin belirsiz halde olmasıdır. Ünlü borsacı Warren Buffet ”herkesin korkak olduğu zamanlarda cesur, cesur olduğu zamanlarda ise korkak” olmanızı tavsiye eder.

Uzmanlara göre yatırım araçlarının düşen fiyatları, elbette ki aynı kalmayacaktır ve bir müddet sonra tekrar yükseleceğidir. Aynı şekilde yükselen fiyatlarda belirli bir noktadan sonra tekrar düşeceğidir. Çoğunlukla yatırımcılar bu düşünce ile hareket eder. Borsa takibi ve fiyat analizleri ile yatırım araçlarının değerini düşeceğini öngören yatırımcılar zarar etmemek için ellerinde bulunan enstrümanlara satış yönünde işlem yaptıkları için değeri düşmeyecek senetlerin bile fiyatlarında düşüşler meydana gelir. Hisse senedi yatırımından nasıl para kazanılır, öğrenmek için tıklayınız. Bu yüzden korkak davranmamalı, alacağınız yatırım kararlarında sabırlı davranmalısınız.

Borsalar basit mantığa sahiptir. Yatırım araçlarını düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan satım yaparak kâr etmektir. Bunun için ileri tarihte değer kazanacak araçlara yatırım yapılmalıdır. Sırf fiyat düştü diye bir senedi almak yanlıştır. Ayrıca alım – satım işlemlerini kademeli olarak yapılması gerekir. Çünkü enstrümanın değerlerinde anlık değişmeler gözlemlenir. Enstrümanın değeri alım işlemi yapıldığından sonra tekrar gerileyebilir. Bu gibi durumlarda panik yapmamalısınız ve değerinin yükseleceğini öngörüyorsanız, parça parça düşük fiyattan hisse toplamalısınız. Fiyat beklentinizi karşılayacak seviyelere geldiğinde ise yine aynı şekilde kademeli olarak satış yapmalısınız. Borsa düşerken alınabilecek hisse senetleri için burayı tıklayın.

Dikkat etmeniz gereken husus, yeni yatırımcıların fiyatlar yükselmeye başladığı andan itibaren piyasanın düşeceği düşüncesi ile hareket etmeleridir. Senetlerin değerlerinde az bir artış gördüklerinde hemen satış yönünde işlem başlatmalarıdır. Böyle bir durumda fiyatlar gerilese de düşük fiyattan alımların artacağı için tekrar senetler değerlenecektir. Bu nedenle sakin kalmanızın önemi büyüktür. En önemli durum ise yatırımını yapacağınız enstrümanın geçmiş piyasa hareketlerini izlemenizdir. Böylece, gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını, temettü dağıtımlarına (kâr) sadık kalıp kalmadıklarını anlayabilir, ona göre portföyünüzde yer verebilirsiniz.

Borsada fiyatların anlık olarak değiştiğini, önemli olan yatırım araçlarının gelecekte değer kazanıp kazanmayacağı doğru analiz etmek olduğunu biliyoruz. Fiyat hareketlerini doğru olarak yorumlamak, düşüşlerde ve yükselişlerde nasıl davranmanız gerektiği hakkında sinyaller verir. Bunun için kesinlikle borsanın mantığını kavramanız ve tecrübeli yatırımcılar gibi deneyimli olmanız gerekir. İster aracı kurumlarının eğitimleri ile isterseniz kendi yöntemlerinizle piyasayı detaylı olarak öğrenmelisiniz. Risk altına girmeden deneyim kazanmak için de deneme hesaplarında alıştırma yapmanızda fayda vardır.

Sanal hesaplar finans piyasalarında deneyimli olmayan yatırımcıların deneyim kazanması için geliştirilmiştir. Gerçek hesabın görüntüsü ve işleyişi ile aynı olan demo hesapta güncel veriler altında alım – satım işlemi yapılır. Ayrıca aldığınız eğitimlerle temel ve teknik analiz yöntemlerinin nasıl yorumlanması gerektiğinin pratiğini yapabilir, işleminizin sonucuna göre doğru mu yoksa yanlış mı yorumlamışsınız öğrenebilir hatanızı düzeltebilirsiniz. Bu hesapta kendinizi ne kadar geliştirirseniz, farklı yatırım stratejileri oluşturursanız sizin için o kadar kârdır. Borsada kullanılacak özel yatırım stratejileri nelerdir, öğrenmek için tıklayınız. Bu sayede avantajlı pozisyonlara ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada birikimlerini değerlendirmek isteyen herkes sakin olmalıdır ve birbirlerinden etkilenmemelidir. Çoğunluğun aynı yönde işlem yapması, fiyatların dalgalanmasına ve beklenilen getirilerin elde edilememesine neden olur. Bu yüzden kendi stratejilerinizi geliştirmeniz son derece önemlidir. Demo hesaplar aracılığıyla risk almadan tecrübeli yatırımcılar gibi deneyim sahibi olarak, piyasa hareketlerini doğru yorumlayabilirsiniz. Bu sayede beklentileriniz doğrultusunda işlem yaparak, kârlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir