Borsa Mağduru Olmamak için Neleri Bilmeli ve Dikkat Etmeli?

Borsa Mağduru Olmamak için Neleri Bilmeli ve Dikkat Etmeli?Borsada biliyorsunuz ki evini, arabasını, tüm mal varlığını kaybedenler vardır. Evet, para kazanmak için illa ki risk almak gerekir. Fakat bu riski doğru belirlemeniz şarttır. Tüm paranızı tek araca yatırmak yerine parça parça işlem yaparak borsa mağduru olmanın önüne geçebilirsiniz. Piyasada işlem yapmak çoğu kişiye bağımlılık yapar. Bu bağımlılıktan kurtulmalısınız. Çünkü borsa oyun değildir ve atılan her bir adım oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle temelden bilgiler edinmelisiniz. Alt yapınızı sağlam hale getirdikten sonra gerçek hesaba geçmelisiniz. Böylece nelerdi bilmeniz ve dikkat etmeniz gerektiği hakkında püf noktaları anlayabilirsiniz. İşlemlerinizi bu kıstaslara göre yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Mağdur olmamak için borsayı kapsamlı olarak bilmeniz en büyük gerçektir. Bunun sebebi rastgele yatırımlar ile piyasada başarılı olamayacağınızdır. Borsa oyun olmadığı için yatırımlarınızı gelişi güzel yürütmek yerine tam anlamıyla ayrıntılı bir şekilde düşünerek hareket etmelisiniz. Bunun için aracı kurumların eğitim faaliyetlerini değerlendirebilirsiniz. Faaliyetler sayesinde kısa zaman içinde iyi bir borsa bilgisine sahip olarak piyasada hakimiyeti sağlayabilirsiniz. Yatırım araçlarının değerini doğru tahmin ederek kazançlı çıkabilirsiniz. Böylelikle tüm işlemlerinizi beklentilerinizi karşılayacak noktalardan yöneterek, hedeflediğiniz getirilere sahip olabilirsiniz.

Peki, borsada mağdur olmamak için neleri bilmelisiniz ve hangi hususlara dikkat etmelisiniz gelin hep birlikte bakalım.

Borsa Mağduru Olmamak için Neleri Bilmeliyim?

Yatırımcıların en büyük hatası borsayı şans yeri olarak görmesidir. Bu düşüncede olan çoğu kişi zarar eder. Şans faktörlerinin etkisi yok denemez fakat bu etkinin oldukça düşük olduğu kesindir. Bunun sebebi enstrümanların ve piyasanın değerinin yaşanan olaylara bağlı olarak değişmesidir. Hissedilir dalgalanmaların yaşanmasıdır. Bu nedenle öncelikle bilmeniz gereken husus borsanın neden yükseldiği ve düştüğüdür. Yatırım araçlarının değerlerinin neden etkilendiğidir. Bunları bilirseniz piyasanın mantığına göre hareket edebilirsiniz. Borsa yükselirken ve düşerken ne yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Böylelikle en uygun zamanlarda ve fiyat aralıklarında yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Mağdur olmamak için bilmeniz gereken konulardan birisi de kişisel özelliklerin yatırımdaki yeridir. Gerçekten bu önemli bir husustur. Çünkü tez canlı olan insanlar ayrıntıları çoğu zaman görmezden gelir. Ama bilmelisiniz ki başarı ayrıntılarda gizlidir. Bu yüzden başarılı olmak istiyorsanız en ufak noktaları göze alarak ilerlemelisiniz. Pozisyon oluşturacağınızda neden alım yapacağınızı bilmelisiniz. Amaç para kazanmak olsa da açacağınız pozisyon beklentilerinizi karşılayacak mı bu sorunun cevabını vermelisiniz. Kesin gözüyle baktığınız pozisyonlara yönelmelisiniz. Çünkü muallakta kaldığınız pozisyonlarda zarar etme olasılığınız daha yüksektir. Bu yüzden emin olmadığınız işlemlerden kaçınmalısınız. Böylece kayıpla karşılaşma riskini önlerken, mağdur duruma düşmenizi de engellersiniz. Borsa yatırımcılarının uzak durması gereken davranışlar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Tez canlı olmak yerine borsada sabırlı olmalısınız. Çünkü her daim yakalanacak fırsat vardır. Bu fırsatları değerlendirmek sizin bilgi ve deneyimlerinize kalmıştır. Çünkü belli bir seviyenin üzerinde bilgi ve tecrübeye sahip olan kişiler doğru zamanda kazandıracak adımları atarlar. Bu adımı atabilmek için de ilk önemli kural sabırlı olmak ve prensipli bir şekilde hareket etmekten geçer. Bunun için sanal hesaplarda alıştırma yaparak yatırımcı kimliğiniz ile tanışmanızı öneririm. Para kaybettiğinizde nasıl bir ruh haline bürünüyorsunuz, hırslanıyor musunuz yoksa bir sonraki işleminize mi konsantre oluyorsunuz bunların hepsi önemli konulardır. Hırs her zaman insanların yanlış yapmasına neden olur. Hırslarının kurbanı oldu gibi lafların hepsi doğrudur. Bu yüzden kayıpla karşılaşsanız dahi kaybettiğiniz miktarı almak için hırslanmamalısınız. Bir sonraki işleminize konsantre olmalısınız.

Borsa Mağduru Olmamak için Hangi Hususlara Dikkat Etmeliyim?

Borsada mağdur olmak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken husus piyasanın işlem hacmidir. Biliyorsunuz ki ülkemiz borsasının işlem hacmi düşük olmasına rağmen gün geçtikçe yükselmektedir. Yükselişler olumlu olmasına rağmen riskleri de beraberinde getirir. Enstrümanların değerlerinin sürekli olarak iniş çıkışta olması yatırımcıları panik hale getirir. Bu da yanlış adımların atılmasına neden olan en büyük etkendir. Çünkü enstrümanların değerinin düşmesi zarar anlamına gelir. Bu sebepten dolayı fiyatlar geri çekilirken yatırımcıların bazıları diken üzerinde iken bazıları da fiyat yükselir umudundadır. Burada yapılması gereken basittir. İyi bir piyasa takibi ve analizi ile ileri trend kolaylıkla yorumlanabilir. Böylelikle trendin yönüne göre işlemin sonlandırılmasına veya ek alımların yapılmasına karar verilebilir.

Piyasada genellikle uzun vadede yüksek miktarlarda kazanç elde edilirken kısa vadeli işlemlerde kayıpla karşılaşarak ayrılır. Bu duruma düşüp, mağdur olmak istemiyorsanız yatırımlarınızı ya orta ya da uzun vadede yapmalısınız. Çünkü kısa vadeli işlemlere enstrümanların hareketlerine dış güçler müdahale edebilmektedir. Gerek spekülasyon gerekse de manipülasyon gibi unsurlar nedeni ile yatırım araçlarının değerlerinde anlık değişmeler gözlemlenir. Bu yüzden para kazanmak için muhakkak ki kendi stratejilerinizi geliştirmiş olmalısınız. Başkalarının yöntemlerini önemsememelisiniz. Sözlerine kulak asmamalısınız. Para kazanılan yerde hiç kimsenin yanınızda olmayacağını bilmelisiniz. Temkinli olarak ilerlemelisiniz. Kendi stratejilerinizle hedeflerinize ulaşabilir hale gelmelisiniz.

Strateji oluşturmak için borsada deneme hesaplarını kullanmalısınız. Böylelikle hem yatırım enstrümanlarını tanırsınız hem de fiyat hareketlerinde neden değişmeler meydana geliyor öğrenebilirsiniz. Bunları takip ederek değerleri geri mi çekilecek yoksa yükselecek mi belirleyebilirsiniz. Böylece işlemlerinizi kontrollü bir şekilde hedefleriniz doğrultusunda yönetebilirsiniz. Yatırımlarınızı kar getirecek noktalar üzerinden gerçekleştirerek, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bu konuda muhakkak ki uzmanların söyleşilerini, eğitimleri takip etmelisiniz. Bu faaliyetlerden yararlanmalısınız. Aracı kurumların eğitimleri bu anlamda iyi bir fırsattır. Kaçırmadan bu fırsatlardan faydalanmalısınız. Kapsamlı olarak borsayı öğrenmelisiniz. Böylece amaçlarınız doğrultusunda yol kat edebilirsiniz.

Borsada Batmamak için Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsa Aracı Kurumların Eğitim Faaliyetleri Nelerdir?

Aracı kurumları borsa bilgisi edinmeniz ve deneyimi kazanmanız için internet üzerinden eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu faaliyetler hem teorik hem de pratik anlamda oldukça önemlidir. Kitaplar, videolar, seminerler, testler ve daha fazlasıyla borsayı a’dan z’ye öğrenmenizi amaçlayan, geliştirmiş oldukları deneme ve sanal hesaplarla piyasanın özünü kavramanızı sağlayacak nitelikli eğitim araçlarıyla borsayı öğrenebilirsiniz. Çoğu kurum tarafından bu faaliyetler ücretli olarak sunulur. Burada önemli olan husus ücretinden ziyade kalitesidir. İlerideki yapacağınız işlemlerinize sağlayacak katkılarıdır. Bu düşüncede olarak iyi bir araştırma yapmalısınız. Hangisinin daha faydalı olacağını belirlemelisiniz. Böylece sunulan hizmetlerden faydalanarak kendinizi geliştirerek, kazandıracak stratejiler oluşturmalısınız. Bu sayede başarılı olabilirsiniz. Kontrolü ele alarak mağdur olmanın önüne geçebilirsiniz.

Buna da Bakın:
Borsada Kazanmak için Psikoloji Ne Kadar Önemlidir?

Son olarak, çevrenizde borsa mağduru kişiler olabilir. Bu sizde kesinlikle bir ön yargı bırakmasın Çünkü borsa herkes için eş fırsatları sunar. Bu fırsatları değerlendirip değerlendirmemek yatırımcılara bağlıdır. Kendini geliştiren, iyi derecede borsa bilgisine ve deneyimine sahip olan herkes piyasadan beklentilerini fazlasıyla karşılayabilir. Bunun için elbette ki belli bir emek harcanması, piyasanın detaylı şekillerde öğrenilmesi, mantığının kavranması gerekir. Böylelikle doğru zamanda getiri sağlanacak adımlar atılabilmektedir. Yukarıda yazdığımız hususları dikkate alarak, borsada mağdur duruma düşmenizin önüne geçebilirsiniz. Riskleri minimuma indirerek, hedeflediğiniz maksimum kazançlara imzanızı atabilirsiniz. Böylece birikimlerinizi değerlendirerek, maddi anlamda gelecek kaygısı taşımadan rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir