Elliott Wave Teorisi Nedir?

Elliott Wave Teorisi Nedir?Finans piyasalarında gelecekteki fiyatları doğru yorumlayabilmek için birçok unsura hakim olunması gerekir. Teknik analiz yöntemleri bu unsurlardan biridir ve en etkilisidir. 1920’li yıllarda Ralph Nelson Elliott ismini taşıyan kaşif bugünkü fiyatlanmaların gelişi güzel değil, birbirleri ile uyumlu halde hareket ettiğini keşfetmiştir. Şuan yatırımcılar arasında Elliot Wave teorisi yoğun olarak kullanılan teknik analiz yöntemlerinden biridir.

Arz ve talep faktörlerine bağlı olarak değişen fiyatlarda, yatırımcıların fiyatlar karşısındaki tutum ve psikolojileri çok önemlidir. Buna bağlı olarak piyasa trend yönü belirlenir. Elliot teorisinde yatırım araçlarının düşen fiyatlarının belirli bir noktadan sonra kırılma yaşayarak yükseleceği ya da tam tersi yükselen fiyatların belirli bir müddet sonrasında düşeceği varsayılmaktadır. Bu aralık (yükseliş veya düşüş trendi) fiyat – zaman grafiği ile gösterilmektedir. Önemli olan trendin yönüne göre hareketlenen dalga şeklindeki fiyatların analizini doğru olarak yorumlayabilmektedir.

Elliott Wawe teorisi Dow teorisi ile birbirine benzemektedir. Çünkü insanların alım – satım politikalarının piyasadaki fiyatlar üzerine etki ettiği düşünülür. Borsada ne zaman alım yapmalı, öğrenmek için tıklayınız. Dow teorisinde yatırımcılar fiyatlara karşı karamsarsa fiyatların aşağı yönde hareket edeceğini varsayılıyorsa; alım yönünde işlem yaparlar. Bu durumda talep fazla olduğu için fiyatlarda artış yaşanırken, ekonomiye kaynak yaratıldığı için olumlu etkiler görülür. Yatırımcılar yükselen fiyatın daha da yükselmeyeceği, kırılma yaşayabilir düşüncesi ile satış yönünde işlem yapmaları, fiyatların düşmesine neden olmaktadır. Bu durum döngü halinde tekrarlanmaktadır.

Peki, Elliot Wawe teorisi nedir ve nasıl yorumlanır, gelin hep birlikte bakalım:

Toplamda 8 dalgadan oluşan modelde 5’i piyasa trendini 3’ü de düzeltme hareketlerini göstermektedir. Grafikte ana dalgalanmaları 1, 2, 3, 4, 5 bölgeleri gösterirken, ardından gelen üç tane düzeltme dalgaları da a,b,c bölgeleri olarak isimlendirilmiştir. Oluşan grafikte bu noktaları belirleyebilmeniz gerekir. Yeni başlayanlar için karmaşık gibi gelse de aracı kurumları tarafından sunulmuş eğitim hizmetlerinden yararlanarak, fiyatların nasıl yorumlanması gerektiğini işin içine girdiğinizde daha kolay anlayabilirsiniz.

8. dalgadan sonra tekrar yine aynı şekilde 5’i temel dalga diğer 3’ü de fiyatları düzeltme hareketine devam etmektedir. Dalgaların ilerlediği veya düştüğü fiyat seviyelerine göre uyması gerektiği birçok kural vardır. Yükseliş trendinde olan bir grafikte; 1. bölgedeki fiyat dalga oluşumuna göre, 2. bölgeye geçildiğinde fiyat seviyeleri 1.bölgenin altına düşmemesi gerekir. 1. ve 3. bölgeler kıyaslandığında ise grafikteki çizgilerin uzunluğu ve zaman dilimi açısından dalga 3’den kısa olmamalıdır. 4. bölgenin özelliği 2. bölge ile aynı olmasına rağmen, dalga 2’den daha uzun olmaması gerekir. Bu gibi özelliklerin bilinmesi oluşan grafiği yorumlayabilmeniz açısından son derece önemlidir.

İleri tarihte fiyat seviyelerinin yönü belirlenmesi açısından teknik analiz yöntemleri yorumlanarak, yatırım araçlarının değerleri tespit edilmelidir. Borsada teknik analizler nelerdir, öğrenmek için tıklayınız. Fiyatların anlık olarak değişmesi konusunda sadece yatırımcıların değil, ülkede gelişen, değişen olayların etkisi de büyüktür. Bu yüzden sadece teknik yöntemler üzerinde durmanız yanlış olacaktır. Borsada temel analizler ile dünyada meydana gelmiş olayların analizini yaparak, fiyatların olumlu mu yoksa olumsuz mu ilerleyeceğini anlayabilirsiniz. Her durum araçların üzerinde farklı etkiler bıraktığı için, işlem yapacağınız aracın özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekir.

Sonuç olarak, Elliot wawe teorisi finans piyasalarında fiyat tahmini yapmanızı kolaylaştıran bir teknik analizdir. 8 dalgadan oluşur. Piyasa trend yönüne göre belli kurallara bağlı olarak fiyat hareketleri sağlanır. Düzeltme dalgalarından sonra, sonraki modelin oluşumu başlar ve bu böyle devam eder. Önemli olan hangi model üzerinde hangi bölgede olduğunuzu bilmenizdir. Aracı kurumlarının uzmanları yardımıyla tüm teknik analizleri öğrenebilir, hangisi yatırım mantığınıza uygun düşüyorsa onu kullanabilirsiniz. Ayrıca deneme hesapları yardımıyla alıştırma yaparak, grafiklerin nasıl yorumlanması gerektiğini uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir