George Soros’tan Borsada iyi Yatırımcı Olmanın 10 Kuralı

George Soros İyi Yatırımcı Olmak için Kurallar

‘İngiliz bankalarını soyan adam’ unvanına sahip ABD’li ünlü yatırımcı George Soros, yatırımlarında izlediği yol ile servetine servet katmaya devam ediyor. Dünyanın en başarılı fonu olmayı başaran Quantum Endowment fonu da, George Soros’a ait.

Ünlü yatırımcı Soros, iyi bir yatırımcı olmanın ipuçlarını ve mantığını paylaşmaktan da, çekinmedi. Bu ipuçlarına göre;

“Yatırım yapmak sizi eğlendiriyorsa, muhtemelen fazla kazanç elde edemiyorsunuz. İyi yatırım sıkıcıdır.”

Kişisel duyguların yatırımlarda yeri olmadığını bilmeniz gerekiyor. Aşırı hırs, aceleci tavır, sabırsız olmak, başkalarının kararlarından etkilenmek ve yatırım kararlarını başkalarına göre almak yatırımlarda yapacağınız en büyük yanlıştır. Rahat bir şekilde yatırım yapıyor ve dalga geçiyorsanız, bu işte bir terslik vardır. Yatırım yapmak ciddiyet ister ve organize olmanız gerekir. Bu nedenle de sıkıcıdır. Başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız, mantıklı adımlar atmalı ve bunları yaparken disiplini elden bırakmamalısınız.

“Zengin olmamın nedeni, yanlış vermiş olduğum kararların erken farkına varmış olmam.”

Yatırım yaparken hep kazanacaksınız diye bir zorunluluk yok. Önemli olan kazanç oranınızın, kayıp oranından fazla olmasıdır. Yaşadığınız kayıpların nedenlerini araştırıp, yanlık yaptığınız noktaları bulmak ve bu hataları tekrarlamamaktır. Bunun için de yaptığını her işimi not almalı ve tüm yönlerini incelemelisiniz. Acele bir yatırım kararı almamalı ve kararı alırken, tüm noktaları göz önünde bulundurmalısınız.

“Piyasadaki gelişmeleri kimse tahmin edemez. Finansal gelişmeleri takip edebilmek, benim piyasaya olan görüşüme aykırıdır.”

Piyasada meydana gelen değişiklikler tamamen tesadüfidir. Fiyatlar üzerine etkili olan faktörler belli olsa bile, yatırımcı faktörü her zaman bu durumu değiştirebilir. Fiyatların nerede, ne zaman ve nasıl hareket edeceği tam olarak bilinemez ve olasılıklar üzerinden hareket edilir. Bu nedenle de oluşabilecek tüm değişiklikler için bir senaryo üretmelisiniz. Adımlarınızı tek bir yöne göre değil, her yöne göre planlamalısınız.

“Piyasada hep bir belirsizlik var ve daima hareket halindedir. Para kazanmanın yolu planlanmamış ve beklenmedik işlere adım atmaktan ibarettir.”

Piyasalarda beklenen veya beklenmeyen her türlü gelişme meydana gelebilir. Para kazanmak da, risk almak olduğu için bu beklenmedik durumlarda kendinize fırsatlar yaratmalısınız. Her zaman aynı hisse senedi kazandıracak veya bu hisse senedi kazandırıyor diye bir sabitlik yoktur. Şirketin attığı en ufak yanlış adım bu hissenin kaybetmesine neden olacaktır.

“Piyasada durum ne kadar kötü olursa, yatırım yapmanız o kadar iyi olur.”

Yalnızca yatırımlarda değil, hayatın her anında geçerli olan bir sözdür. Dipteki bir fiyatı arttırdığınız zaman kendinizi güçlü ve iyi hissedersiniz. 2009 yılında yaşanan kriz döneminde Goldman Sachs hisse senedi satın almış olsaydınız, bir sene içinde paranızı 3 katına arttırabilirdiniz.

“Finansal marketler gerçekleri yansıtmıyor. Hep bir çarpıtma söz konusudur. Bu çarpıtmalar fiyatlara da bu şekilde yansıyor.”

Fiyata bakmak yerine, malın değerine bakmak her zaman daha mantıklıdır. Fiyatlarda duygusal etkenler olabilir. George Soros gibi ünlü yatırımcı Warren Buffett‘ da aynı şekilde düşünmektedir ve ikisi de fiyatlara bakmak yerine malın değerine bakmaktadır. Warren Buffett’ın borsa piyasası hakkındaki görüşleri için buraya tıklayın.

“Bir sistem ne kadar karmaşık olursa, yanlış yapmanın olasılığı o kadar da yüksek olur.”

Komplike, karmaşık yatırımlardan uzak durmalısınız. Kolay ve etkili bir yatırım daima iyi sonuçlar verecektir. George Soros bu ilkeye bağlı kalarak mali bir imparatorluk kurduğundan da bahsediyor.

“Yatırım ile ilgili bir karar almak, bilimsel bir hipotezi formüle edip test etmek gibidir. Aralarındaki tek fark, yatırım ile ilgili bu hipotezin para kazanmak için yapılmış olmasıdır.”

Yatırım yapmada önceliğinizin para kazanmak olduğunu unutmayın. Önemli olan her şeyi doğru yapmak değildir. Yanlışlar yaparak parasal kayıplar yaşamış olabilirsiniz. İşte bu yanlışları görmezden gelmek veya sizi engellemesini sağlamak yerine planlarınıza dahil ederek izleyeceğiniz yönü geliştirmelisiniz.

“İleride trend olacak emtiaları yakalamaya çalışırız. Kısacası, piyasayı dengesizleştirmekten çok stabilize etmeyi hedefliyoruz. Biz bunu halka hizmet olarak değil, para kazanmakiçin yaparız.”

Emtiaları düşük olduğu dönemlerde satın alın ve fiyatların arttığı dönemlerde satışa çıkarın. Fiyatların düşük olduğu dönemler trendin azaldığı dönemlerdir. Gelecekte değerlenecek bir emtiayı şimdi düşük fiyattan almanız ileride fiyatı yükseldiğinde güzel bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir